W jakim pomieszczeniu (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Przyjście na świat niemowlaka zmienia bardzo wiele w życiu jego opiekunów. Na długo przed pojawieniem się na świecie dziecka, pojawia się sporo obowiązków, których musimy przypilnować aby po urodzeniu i wyjściu ze szpitala, zarówno mama również noworodek posiadali odpowiednie warunki. Jak o to zadbać?

Czego unikać?

W pierwszej kolejności w świetle badań lekarzy, należy zatroszczyć się o fakt, żeby niemowlę podczas pierwszego roku życia spało w pokoju opiekunów. Jest to element, o którym wiele młodych rodziców zapomina. Najistotniejszym niebezpieczeństwem w kwestii dzieci jest zdarzenie które nosi nazwę SIDS – nieprzewidywalna śmierć łóżeczkowa. Lekarze uważają, że można jej łatwo uniknąć oczywiście przez wniesienie dziecięcego łóżeczka do pokoju opiekunów. Szczególnie z uwagi na to, iż do takiego typu zgonów w grupie niemowlaków dochodzi głównie przez zadławienie. Najmądrzejsze jest to , by łóżko niemowlaka stało jak najbliżej łóżka opiekunów. Pamiętajmy również o tym, iż w owych sytuacjach zagrożeniem jest także to, jeśli dziecko śpi z opiekunami, przez to, że jest możliwość, iż zostanie zgniecione przez nas podczas snu więc w wypadku takiego sposobu należy być bardzo uważnym.

W czym powinien spać noworodek?

Skoro już zdajemy sobie sprawę, że najbardziej korzystnym sposobem dla naszego noworodka stanowi spanie w jednym pomieszczeniu z opiekunami przypatrzmy się innej, tak samo istotnej, rzeczy – w czym powinien spać noworodek. Młodzi rodzice najczęściej wybierają trzy metody:

  • Łóżeczko – stanowi element zarówno odpowiedni w początkowych okresach życia malucha oraz w późniejszym czasie, więc jest zarówno funkcjonalny i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – głównie przez to, iż niezawodnie usypia maluszka oraz pomaga dorosłym w łatwiejszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – dokładnie tak, jak wyżej przedstawione sposoby stanowi dużą wygodą szczególnie dla mamy, która posiada większą możliwość kontrolowania dziecka

Warto pamiętać, że opiekunowie muszą dobrze dobrać tego typu rozwiązanie, przede wszystkim biorąc pod uwagę posiadany w swojej sypialni dostępny metraż. Pamiętajmy także, żeby dziecko spało bez zabawek.

Jakie materiały są najbardziej odpowiednie dla noworodka?

Podczas wyboru przyborów dla naszego maluszka, sprawdźmy to z jakiego surowca jest ono zrobione. Dla najmłodszych członków rodziny najbardziej sprawdzi się drewno, szczególnie profesjonalne zrobione. Drewniane kołyski dla dzieci lub łóżeczka są zarówno solidne jak i niegroźne dla dzieci. Co tym bardziej dla młodych rodziców jest dodaną wartością, ponieważ profesjonalnie złożone łóżeczko lub kołyska drewniana posłużą nam jeszcze przez wiele lat, np. w wypadku kolejnego dziecka.