W jaki sposób troszczyć się o oczko wodneoraz rybki stawowe w ciągu całego roku?

Jesteś posiadaczem oczka wodnego? Czy może myślisz nad jego zbudowaniem? W artykule doradzamyczym się kierować rozważając przydomowy staw i jak o nie dbać o każdej porze roku. Dowiesz się też jak dobrać rybki oraz jaka karma dla ryb stawowych będzie dobra.

Jak zaplanować oczko wodne?

Budowanie przydomowych oczek wodnych jest coraz bardziej popularne. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Po pierwsze jest wspaniałym fragmentem ozdobnym w ogrodzie, ma wpływ też na pozytywne samopoczucie, zwłaszcza w okresie latem. Żeby dobrze zaplanować budowę oczka wodnego trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • powierzchnia oczka wodnego –  do powstania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie trzeba pozwolenia.
 • głębokość – oczko wodne powinno mieć co najmniej 45 cm głębokości, jeśli planujesz trzymać tam rybki, najmniejsza głębokość wynosi już mniej więcej 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być zlokalizowane niedaleko miejsca gdzie chętnie wypoczywasz. Nie zapomnij żeby nie było to blisko liściastych drzew (jesienią opadające liście będą pokrywać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najbardziej korzystna sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne ma dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, za duże nasłonecznienie przyspiesza rozrost glonów w zbiorniku.
 • przeznaczenie (np. określ czy planujesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (trzeba dowiedzieć się jakie warunki i temperatury są dla nich najkorzystniejsze)

Na czym polega dbanie o oczko wodne w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, należy o nie dbać żeby sprawialo radość latami. Na czym polega pielęgnacja, względem pór roku?

 • lato – w tym okresie należy dbać przede wszystkim o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych pomiędzy roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Warto zadbać o odpowiednią ilość ryb żebyuniknąć przerybienia. W okresie letnim ryby żerują dość intensywnie, często są też przekarmianie. Powyższe czynnikiwpływają na szybkienasycenie wody niepotrzebnymi produktami przemiany materii, burzy to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze mają w takim wypadku trudne zadania aby przetworzyć taki nadmiar związków (głównie azotowych) i nie dopuścić do pogorszenia stanu wody w stawie. Jeśli rozważasz korzystanie z filtra należyuruchomić go już wiosną, w innym wypadkukonsekwencje tego pojawią się już latem (np. zielona woda) i niełatwo będzie z nimi walczyć.
 • jesień – po sezonie trzeba specjalnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być karma dla ryb stawowych? jesienią dobre będą kaloryczne granulaty z witaminami. Zwierzęta trzeba karmić regularnie i treściwie, żeby wzmocnić je przed  trudnym okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać też o codziennym sprzątaniu oczka z opadłych liści drzew, by zapobiec procesom gnilnym.końcem jesieni, trzeba też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z tafli oczka. Trzeba wyczyścić wszystkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą niezbędne jest uzupełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm ryby trzeba odłowić i przenieść do zastępczego zbiornika.
 • zima – rybki przebywające w oczku wodnym, posiadającym około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda na pewno nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki miały kontakt ze środowiskiem atmosferycznym. Funkcję tę zapewni sztuczny przerębel w postaci pływaka z grzałką,zostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb które zostały w oczku na zimę w oczku wodnym trzeba zostawićrównież włączoną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie wyglądają atrakcyjnie po zimie. Najpierw należy sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i ewentualnie uszczelnić powstałe dziury. Kolejną rzeczą jest pozbycie się gnijącej roślinności i  pokarmu. Warto zająć się też przesadzaniem i obserwacją roślin wodnych, często wiosną wymagają one też nawożenia. Stosować w tym celu trzeba dedykowanych nawozów do roślin wodnych, gdyż te ogrodnicze mogą być niebezpieczne dla zwierząt. W oczku gdzie zimowały ryby można w części  zmienić wodę i zacząć stopniowo karmić ryby,rozpoczynając od niedużych ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,które były odłowione na zimę, można włożyć na powrót w stawie gdy tylko temperatura wody będzie zbliżona do tej akwarium.

Jak dobierać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi gatunkami ryb utrzymywanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich pokarmów wymagają? Podpowiadamy:

 • karp japoński – potrzebujepaszz wysoką zawartością białka z zawierających spirulinę i ingrediencje barwiące.
 • karaś ozdobny – nie sprawiająca kłopotów ryba wszystkożerna.Zjada suchy pokarm w każdej formie. Gdy zależy Ci na jej zupełnym  wybarwieniu, konieczny będzieuzupełnienie w postaci jedzenia barwiącego.
 • jaź – ryba zjadająca wszystko. Uwielbia karmyunoszące siępopowierzchni wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Lubi  pokarm pochodzenia zwierzęcego, opadający na dno. Chętnie zjada też karmę w formie pałeczek które unoszą się na wodzie.

Warto wiedzieć,iż planując utrzymywanietylko jednego gatunku ryb, można sięgnąć pospecjalistycznekarmy dla rybek stawowych odpowiadającedanemugatunkowi. Dzięki specjalnie dedykowanym pożywieniomoraz zapewnieniu wymaganych warunków pod konkretny gatunek ryb osiągnąć można niesamowiteefektyi świetną kondycję i wygląd rybzwierząt