Ukulele sopranowe czy tenorowe – które wybrać?

Jeżeli dopiero co wymyśliłeś, że rozpoczniesz lekcje gry na ukulele to pewnie wklepałeś w Google: ukulele i pojawiło Ci się wiele przeróżnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale na rynku jest również kilka innych rodzajów, na przykład koncertowe albo barytonowe. Jest między nimi więcej różnic niż sama nazwa, a każdy z nich jest polecany dla innych osób, a niedoświadczony ukulelista będzie miał duży kłopot przy kupieniu odpowiedniego instrumentu.

Rodzaje ukulele i najważniejsze różnice

Podstawowa rozbieżność pomiędzy tymi dwoma instrumentami to dźwięk. Ukulele sopranowe ma dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe za to będzie charakteryzowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Druga różnica to gabaryty. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i mierzy mniej więcej 53cm. Tenorowe za to jest sporo większe bo jego wymiar to aż 66cm. Taki instrument jest idealny dla osób, które już umieją na nim grać lub kiedyś już miały styczność z grą na gitarze. Będzie też idealne dla osób o większych dłoniach, gdyż progi mają szerokie rozstawienie. Jedno jest jasne – oryginalne ukulele zawsze posiada 4 struny. Na rynku możecie zobaczyć ukulele mające 6 strun, jednak nie jest to typowe ukulele tylko guitalele.

Ostatnia już rozbieżność, która jest połączona trochę z rozmiarem instrumentu to ilość progów. Zważywszy na to, że przeróżne typy ukulele mają różną wielkość, ukulele sopranowe będzie miało mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Najczęściej to mniejsze ma od 12 do 15 progów, a większe 17-19. Można tu również powiedzieć o ukulele koncertowym, które jest średnie, dłuższe od sopranowego, mniejsze od tenorowego i ma od 15 do 17 progów.

ukulele sopranowe w sklepie
Które ukulele wybrać? Przed zakupem warto poradzić się specjalisty.

Profesjonalny dobór i poradę znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Materiał wykonania ukulele-jaki wybrać?

Ukulele zwykle tworzone jest z drewna. Można wyodrębnić kilka najczęściej spotykanych typów, na przykład mahoń, świerk czy najczęściej spotykane na Hawajach drewno koa. Ale drewno to nie jest jedyny materiał, z jakiego jest robione ukulele. W sklepach znajdziesz także instrumenty wykonane z włókna węglowego lub tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Do tego istnieją również takie stworzone ze sklejki. Są niemal dwukrotnie tańsze niż takie drewniane.

Tworzywo, z jakiego jest zrobione ukulele ma wpływ na dźwięk jaki wydaje, przykładowo instrument wykonany z włókna węglowego jest dużo głośniejszy i ma ostrzejszą barwę niż takie wykonane z drewna. Różnica pomiędzy dźwiękiem ukulele drewnianego a tego ze sklejki jest niewielka.

dziecko z ukulele sopranowym
Ukulele sopranowe to dobra opcja dla początkujących i dzieci.

Na co zwrócić uwagę kupując ukulele?

Wybierając ukulele dobrze jest najpierw wybrać jego odpowiedni dla nas rozmiar. Ukulele sopranowe ma najmniejsze wymiary i niewątpliwie nie będzie pasowało osobie o sporych dłoniach i grubych palcach. Będzie ona miała trudność z chwytami. Prawdopodobnie będzie doskonałe dla dziecka albo osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało początkującemu, dlatego jest to jednak wybór dla umiejących już grać muzyków, albo dla takich z dużymi dłońmi.

Kolejną kwestią jest materiał,z jakiego jest zrobione ukulele. Jeśli instrument będzie dla dziecka, albo chcemy z nim podróżować, dobrą opcją powinno być obejrzenie takiego z tworzywa sztucznego, ponieważ jest odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że dźwięk może nie być tak ciepły i charakterystyczny. Jeśli natomiast chcemy ukulele drewniane, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie jesteśmy pewni, czy za kilka tygodni gra na instrumencie nam się nie znudzi – może dobrze jednak kupić takie wykonane ze sklejki. Jest ono prawie dwukrotnie tańsze, a wydźwięk jest bardzo podobny do takiego z litego drewna.

Ostatnią ważną sprawą jest dokładne obejrzenie instrumentu. Chodzi tutaj o to, czy wszystkie łączenia są porządnie zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Takie elementy mają duży wpływ na komfort grania, a przez to, mogą przyczynić się do tego, że początkujący bardzo szybko się zrazi.