Szanse zatrudnienia zdalnego dla 16-latków

Sporo ludzi w młodym wieku pragnie znaleźć pracę przed osiągnięciem pełnoletności. W jakim wieku jest to możliwe w zgodzie z przepisami prawa? Jakiej pracy szukać i gdzie? Zatrudnienie nieletnich dla przedsiębiorców jest opłacalne, ponieważ wiąże się z pewnymi oszczędnościami, ale warto pamiętać o spełnieniu paru warunków. W dzisiejszych czasach opcje są o wiele większe, a to dzięki dużemu postępowi nowoczesnych technologii, a dokładniej internetu. Małoletni poniżej 18 roku życia ma więc możliwość poszukiwania pracy online, która umożliwi zgrać szkołę z zarabianiem pieniędzy, i umożliwi zaoszczędzić czas na dojazdach. Przede wszystkim dlatego praca na odległość dla młodocianych zyskuje coraz większą popularność. 

Artkuł powstał w oparciu o informacje z bloga https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Zatrudnienie dla młodzieży- podstawowe wymogi

Początkowo należy zadać pytanie kim właściwie jest osoba małoletnia? Zgodnie z polskim prawem jest to osoba, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Prawo mówi, że wyjątek stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która wkroczyła w związek małżeński za zgodą opiekunów prawnych. To sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby pracodawca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia musi być spełnione kilka wymogów. Przede wszystkim nieletni powinien ukończyć szkołę podstawową, oraz przedłożyć zaświadczenie lekarskie, że taka praca nie nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Często zatrudnienie takiej osoby ma miejsce w przypadku przysposobienia zawodowego. W sytuacji kiedy brak jest właściwych kwalifikacji, zatrudnić można tylko do pracy niewymagającej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia to kryterium. 

Zatrudnienie dla osób młodszych niż 16 lat

Powyższe zasady dotyczą młodzież od 16 roku życia, a czy istnieje szansa na zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie dziecka do 16 roku życia jest możliwe tylko dla nie wszystkich podmiotów gospodarczych. Wymogi te są uregulowane przepisy prawa cywilnego. Osoba młodociana ma możliwość podjęcia pracy w podmiotach prowadzących działalność:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takiej sytuacji przedsiębiorca musi zgłosić się do inspektora pracy aby uzyskać odpowiednie zezwolenie, oraz musi otrzymać od opiekunów prawnych pisemną zgodę. Warto nadmienić, że inspektor nie udzieli pozwolenia, jeżeli obowiązki są zbyt ciężkie i mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie utrudnia wypełnienie obowiązku szkolnego. Obowiązki, które mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia nieletniego to np.: zatrudnienie przy uboju zwierząt, praca która wymusza jednakową pozycję, obowiązki polegające na noszeniu zbyt dużych ciężarów oraz taka, gdzie istnieje spore ryzyko powstania wypadku. Na pewno taki pracownik nie może także pracować w godzinach nadliczbowych, oraz w nocy.

W jakich miejscach niepełnoletni powinien szukać zatrudnienia?

Można znaleźć wiele interesujących propozycji pracy dla małoletniego. Warto pamiętać, aby była to praca lekka nie narażająca na utratę zdrowia. Małoletni znaleźć zatrudnienie m.in.:

 • przy zbiorach warzyw i owoców- jest to praca jedynie sezonowa, ale z chęcią podejmowana przez młodzież. W miesiącach letnich popyt na siłę roboczą jest znacznie większe, a zatrudnienie osoby nieletniej jest idealnym rozwiązaniem.
 • W restauracji- tutaj można znaleźć pracę jako kelner, albo jako pomoc w kuchni
 • Rozdawanie ulotek- jest to jedna z powszechniejszych prac dla małoletnich, nie wymaga specjalnych kwalifikacji.
 • Pet sitting- spacery z psami, karmienie kotów.
Oczywiście jest dużo więcej wersji pracy dla nieletnich. To tylko niektóre pomysły z najpopularniejszych prac. Warto również spróbować znaleźć zatrudnienie w specjalizacji, w której nieletni czują się dobrze. Takim przykładem jest robienie makijażu zwłaszcza przez nastolatki, lub fotografia. Wielu młodych ludzi spędza czas grając w gry komputerowe, dzięki czemu dla nich wymarzoną pracą może być testowanie gier. Co więcej nie należy zapominać o sposobności pracy na odległość dla młodzieży, jest to opcja którą warto przemyśleć, gdyż często można wykonywać ją w wygodnym dla siebie czasie. 

Propozycje pracy zdalnej dla 16 latka

Praca zdalna przez wzgląd na wygodę jest coraz bardziej popularna, również wśród nastolatków. Pozwala połączyć lekcje z pracą zarobkową, co więcej oszczędza się czas na dojazdach. Dzięki udogodnieniom jakie daje internet, nastolatkowie mają obecnie dużo możliwości. Oto kilka pomysłów na pracę zdalną, jakiej może szukać się młodzież:

 • Uzupełnianie ankiet- jedna z najpopularniejszych form dodatkowego zarobku w online. Co więcej nie ma potrzeby zawierania jakichkolwiek umów, trzeba założyć profil na właściwym portalu. Pieniądze nie są co prawda najwyższe, ale na podstawowe potrzeby z pewnością wystarczy. Jest to doskonała praca zdalna od 16 lat, ale niektóre portale umożliwiają logowanie już od 13 roku życia.
 • Praca przez pisanie-copywriting- to zajęcie wymaga znajomości chociażby zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależą od liczby tekstów, a także doświadczenia copywritera, dlatego jest to doskonała praca zdalna dla 16 latka.
 • Prowadzenie bloga- to jest także praca bardziej wymagająca, idealnie by było gdyby nastolatek prowadził bloga na temat powiązany z jego pasją. Wówczas z pewnością ilość czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnio coraz więcej ludzi, a zwłaszcza nastolatków próbuje swoich sił w mediach społecznościowych. Wstawiają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Oczywiście im bardziej popularne konto, tym większe zarobki, które w tym przypadku potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym zaletom jest szczególnie polecana dla młodzieży. Na pewno jest to praca niewymagająca, która nie zagraża zdrowiu nastolatków, a także umożliwia jednoczesną naukę w szkole.