Spiralowanie – rodzaj oprawy. Kiedy sprawdzi się najlepiej?

Notatniki czy kalendarze spiralowane są zwykle widziane jako jedne z najbardziej stylowo wykonanych przedmiotów drukarskich. Metoda spiralowania pozwala złączyć ze sobą kartki o znacznej grubości, a również wielostronnicowe publikacje. Z uwagi na to idealnie sprawdza się do notatników z grubą okładką, kołonotatników, kalendarzy czy brulionów. 

Czym charakteryzują się produkty spiralowane?

Oprawa spiralna to sposób, który łączy ze sobą strony zazwyczaj plastikową lub metalową spiralą – jest ona wsuwana do dziur wzdłuż krawędzi kartek papieru. Wiele firm oferuje również najróżniejsze kolory spirali – żeby produkt był możliwie maksymalnie spersonalizowany. Spiralowanie stosuje się zwykle dla dokumentów do 300 stron. Jedną z ciekawszych ofert na rynku drukarskim jest propozycja firmy OandP – introligatornia – świadczą oni wykonywanie opraw o maksymalnej grubości grzbietu do 27mm i szerokości oprawy 500mm. Specjalistyczne wykonanie spiralowania gwarantuje wygląd wysokiej klasy, a także wytrzymałość.

Oto zalety spiralowania

Przed zleceniem koncepcji do druku prawie nigdy nie myślimy nad tym, jak będzie się z niego korzystało. Przeważnie koncertujemy się na kwestiach wizualnych, choć zagadnienia techniczne są tak samo ważne. Gdy postawimy na spiralowanie, będziemy mieć pewność, że wydrukowane strony produktu będą się bez przeszkód obracać, pozostawać w jednym miejscu, a przede wszystkim nie będą się giąć i niszczyć. Książek spiralowanych nie trzeba również przytrzymywać na danej stronie, by się nie zamknęła. Właśnie z tego powodu jest to jeden z lepszych w wyborów w przypadku książek kucharskich.

Dodatkowo, oprawy spiralowane zezwalają na otworzenie książki w pełnych 360 stopniach. Ze względu na to mamy możliwość łatwego przeglądania, a także zajęcia małej ilości miejsca na biurku czy stoliku.