Przyjazne przedszkole – jak to wygląda w praktyce? Dlaczego należy przemyśleć to, aby wysłać naszego malucha do owego przedszkola?

Psycholodzy zgodnie twierdzą, iż dzieciństwo to najważniejszy czas w w trakcie naszego życia. W tym czasie wykształca się ogrom mechanizmów również fizycznych, ale zwłaszcza psychicznych. Dlatego szalenie istotna, zwłaszcza w młodym wieku, jest odpowiednia i szczegółowa piecza nad dzieckiem.  

Przedszkole to kraina, która została stworzona po to, aby sprawować piecze nad dziećmi. Renoma tej instytucji wzrasta w głównej mierze w środowisku matek i ojców, którzy chcą, aby ich dzieci znajdowały się gdzieś, gdzie będą chronione. Troska rodziców o swoje dzieci jest jak najbardziej zrozumiała – gdy oni są w pracy, chcą mieć pewność, że w tym czasie ich dzieci dobrze się bawią pod nadzorem nauczycieli. Ranga wychowania przedszkolnego co roku podnosi się – przez co oczekiwania w stosunku do placówek również.

Co jest ważne w kreowaniu przyjaznego przedszkola? I w jakich miastach powinniśmy ich oczekiwać?

Ważnym szczegółem budowania dobrych więzi z maluchem jest czas, jaki spędza z nim wychowawca – na zgłębienie jego potrzeb i predyspozycji. W tym zakresie wśród polskich przedszkoli największą przewagę mają przedszkola prywatne, które zatrudniają najlepiej profesjonalnych wychowawców. 

Przyjazne przedszkole w Toruniu to miejsce, w którym rodzice i dzieci czują się komfortowo. Stąd też konieczna jest duża częstotliwość rozmów opiekunów z nauczycielami tak, żeby utworzyło się pomiędzy nimi obopólne poczucie zaufania. Przedszkole, powinno się kojarzyć zedukacją, zabawą a także rewelacyjnie spędzonym czasem, to pomaga dzieciom w błyskawicznej adaptacji do nowego środowiska i powoduje, że mały człowiek chętnie a także radością na twarzy przychodzi do placówki. A to najważniejsza rzecz zarówno dla opiekunów oraz dla owego przedszkola. 

Według badań satysfakcji rodziców na podium najbardziej docenianych placówek w segmencie przedszkoli niepublicznych na ten moment znajdują się następujące miasta: Kraków, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Poznań oraz Łódź. W przypadku placówek niepublicznych – wyróżniają je w pierwszej kolejności poziom opieki nad dziećmi a także różnorodność gier i zabaw, które rozwijają dzieci. 

kluczowe cechy przyjaznego przedszkola:

  • Kooperacja maluchów opiekunów i pracowników przedszkola na najwyższym poziomie – systematyczne przekazywanie rodzicom informacji o progresie, słowa uznania, ale dodatkowo obustronne porady
  • Posiadająca wysokie kwalifikacje kadra wychowawców oraz świetnie ułożona rada zarządzająca
  • Szczególnym fragmentem, do którego dużą wagę przywiązuje grono pedagogiczne, jest rozwój wychowanków na każdej płaszczyźnie
  • maluchy rozwijają indywidualne zainteresowania i predyspozycje i posiadają przy tym zagwarantowane pełne wsparcie i wszechstronną kontrolę opiekunów
  • Każdy maluch jest istotny – jednostkowe stosunek do podopiecznego, zaowocuje zaobserowaniem indywidualnego zdolności
  • Przywiązywanie wagi do preferencji np. w kwestii diety – tutaj również powtarza się podpunkt o obustronnej komunikacji między rodzicami i opiekunami