Pracownicy z ukrainy łatają polską gospodarkę

Do Polski przybyło już prawie 2 miliony osób, które pochodzą z Ukrainy. Czy nasz rynek pracy jest gotowy? Okazuje się, że rynek pracy w naszym kraju będzie mógł wchłonąć 700 tysięcy pracowników pochodzenia ukraińskiego. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać że pracownicy są zobowiązani do posiadania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Kraje Europejskie oferuje duże wsparcie Ukraińcom

Europejskie kraje gotowe są pomóc przyjeżdżającym z Ukrainy. Na ten moment przejścia między krajami działają normalnie. Niemniej jednak eksperci apelują żeby uprościć procedury dla szukających schronienia. Warto również dodać że w województwach lubelskim i podkarpackim powstaną ośrodki dla Ukraińców. W takim ośrodku będą mogli uzyskać informacje na tematy prawne i logistyczne, w jakie miejsce mogą pojechać, żeby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Uchodźcy dostaną w Polsce posadę

Warto spojrzeć na historię gdy po sfałszowanych wyborach na Białorusi nasz kraj udzielił pomocy ok. 20 tysiącom obywatelom Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, niektórzy wystąpili o ochronę międzynarodową, inni z kolei przyjechali do Polski na podstawie międzynarodowego programu Poland Business Harbour. Właśnie takiej pomocy potrzebują osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Nie da się również ukryć że nasz kraj będzie dla nich pierwszym wyborem. Polska przez to musi zadbać o dobrą strategię, pozwalającą na przyjęcie Ukraińców w bezpieczny sposób. Narazie po Polski przyjechało 1,7 miliona uchodźców, jednakże szacuje się, że będzie ich trzy miliony.

Te prace są oblegane przez osoby z Ukrainy – zobacz

Od kilku lat osoby pochodzące z Ukrainy chętnie przyjeżdżają do Polski żeby podjąć się zatrudnienia.

Niemniej najczęściej znajdują pracę w przedsiębiorstwach budowlanych czy też produkcyjnych. Możemy jednak zaobserwować iż coraz częściej osoby ze wschodu znajdują zatrudnienie również w pozostałych sektorach, takich jak gastronomia, hotelarstwo, usługi czy handel. Ponadto wzrasta też liczba specjalistów ze wschodu. 

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Nie da się ukryć, że nadal praca Ukraińców może się kojarzyć z negatywnymi stereotypami. Źródłem ich są na przykład naleciałości historyczne. Jest to nieprawdziwy stereotyp. Pamiętajmy także, że pracownicy z Ukrainy często podejmują się zawodów deficytowych, czyli takie, w których jest zapotrzebowanie na pracowników. Pozytywnie oddziałuje to na ojczysty rynek pracy. Nie da się także ukryć że zatrudnieni pochodzenia ukraińskiego wspierają wiele polskich branż. Dzięki nim nasi przedsiębiorcy łatają luki w zatrudnieniu. W związku z tym polacy nie powinni bać się że osoba z Ukrainy zabierze mu stanowisko.