Opłaty notarialne – czy czy da się ich uniknąć?

W realiach, w którym(ych) funkcjonujemy dobry notariusz jest nieustannie w cenie. Istnieje szereg kwestii, do których legalnej(go)) załatwienia potrzebny jest podpis notariusza. Kwestie|sprawy dotyczące  podziału majątku, jego przekazania, czy też {realizacji|wypełnienia] testamentu nie mogą być załatwiane na płaszczyźnie międzyludzkiej. Prawo reguluje tego typu kwestie w oczywisty sposób – do realizacji takich spraw powoływana(y) jest odpowiedni pośrednik. Oczywiście nic za darmo. Notariusz za swoje usługi pobiera stosowną gaże. Jak to wygląda w praktyce? Z jakimi problemami udajemy się do notariusza w Łodzi?

Kancelaria notarialna – kiedy ją odwiedzić?

Można mieć niemal stuprocentową pewność, że każdy przynajmniej raz w życiu skorzysta z usług notariusza. Jest to zawód, który pomaga zalegalizować wielu rzeczy tworzących naszą rzeczywistość. Notariusz należy do zawodem(ów) zaufania publicznego, co wiąże się z tym, że przysługuje mu taka sama ochrona jak innym pracownikom sektora legislacyjnego. Notariusz 

Generalnie rzecz ujmując, zajmuje się on tworzeniem aktów stosowania prawa. Przysługuje mu także prawo do dokonywania czynności notarialnych. Prawo do wykonywania zawodu notariusza nadaje właściwy minister – w naszym kraju jest to minister sprawiedliwości. Zgodnie z prawem wszelkie czynności przypieczętowane przez notariusza otrzymują cechy dokumentów prawnie obowiązujących. Inaczej mówiąc, notariusz bada czy dane zaświadczenia nie kolidują z obowiązującym prawem.Daje tym samym gwarancję, że wszystkie czynności odbywają się zgodnie z z literą prawa.

Jakie to czynności? Jest ich mnogo. Są to głównie tzw. przypadki życiowe. Są związane z kupnem albo sprzedażą nieruchomości, różnymi aktami poświadczającymi własność i przenoszenia tejże własności na inne osoby fizyczne. Notariusz jest potrzebny też podczas zakładania spółek czy w kwestiach testamentowych. A to tylko część z całości.

Praca notariuszy odciąża sądy(om). Cześć spraw może być bowiem rozwiązywana przez notariuszy. Mowa głównie o umowach między dwiema stronami, ale nie tylko. 

Czy opłaty notarialne są konieczne?

Co jasne notariusze za swoją pracę kasują odpowiednie opłaty. Ich wielkość jest zróżnicowana. Na cenę usług notarialnych składają się różne elementy. Renoma, lokalizacja, jak również istota sprawy. Można zakładać, że Łódź, ulica Piotrkowska będzie ciut kosztowna niż centrum Kluczborka. Również notariusz z wieloletnim(ą) praktyką może oczekiwać wyższej zapłaty niż dopiero aspirująca jednostka.

Ale trzeba być świadomym, że właściwe rozporządzenie przewiduje maksymalną kwotę taks notarialnych. Są to kwoty maksymalne dla danej aktywności notarialnej. Notariusz nie może pobierać prowizji powyżej tych limitów. Warto sprawdzić przykładowo jakie to wartości.

  • wartość 10 tys. – 30 tys. zł – 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł.
  • wartość 60 tys. -1 mln zł –  1010 + 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
  • wartość powyżej 1 mln zł – 4770 zł + 0.2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł
  • umowa majątkowa dla małżonków – 400 zł
  • testament – 50 zł
  • pełnomocnictwo – 100 zł

Są to maksymalne stawki wskazane przez ministerstwo. Konsekwencją rządowo wskazanych limitów jest fakt, że nie można uniknąć opłaty notarialnej. Jednak zazwyczaj jest to usługa warta poniesionych kosztów.

Rzetelny notariusz zawsze w cenie

Zamierzając wizyty u notariusza warto się przygotować. Koniec końców, ciesząca się nieposzlakowaną opinią kancelaria notarialna w Łodzi przy ulicy Piotrowskiej będzie chętniej odwiedzana niż nikomu nieznana usługa świadczona na suburbiach. Czasem jednak można się zaskoczyć – miejsce prowadzenia praktyki notarialnej ma znacznie mniejsze znaczenie niż profesjonalizm notariusza. To właśnie za wiedzę wynagradzany jest ten zawód.