Nieoczywiste usługi biura rachunkowego

Wiele prywatnych osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura księgowego. Jednakże nie każdy wie, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale istnieją również takie, których działalność jest znacznie rozszerzona o nietypowe usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta zazwyczaj jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że indywidualna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają również ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nietypowych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi proponują biura rachunkowe? Czym poza księgowością zajmują się biura księgowe? 

Najważniejsze usługi biura rachunkowego 

Na pewno poszczególne oferty biur rachunkowych trochę różnią się od siebie. Jednakże można ogólnie uznać, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to właściwie oznacza? Ich oferta najczęściej jest ukierunkowana na przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Oprócz tego takie biura oferują usługi z w zakresie doradztwa podatkowego i finansowego, a także sporządzają sprawozdania finansowe i badają ryzyko finansowe. Nierzadko biura rachunkowe oferują  także obsługę kadrowo – płacową przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • przygotowywanie umów o pracę,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • wyliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • układanie regulaminów pracy,
  • stworzenie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Ze wsparcia biur rachunkowych mogą skorzystać również osoby prywatne. Biura rachunkowe proponują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których uzupełnieniem wiele osób ma problem. Jest możliwość również skorzystania z doradztwa z dziedziny finansów, czy pomocy w dobraniu korzystnych odpisów i ulg. Dzięki pomocy specjalistów można zapłacić niższy podatek. 

Inne usługi biura rachunkowego – wirtualne biuro

Oczywiście biura księgowe mogą poszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to usługa skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie fizycznego biura. Najważniejszą funkcją tego biura jest udostępnienie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Dodatkowo wirtualne biuro zajmuje się kompleksową obsługą korespondencji. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, czy konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest bardzo polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, a także agencje marketingowe.

Biuro rachunkowe i doradztwo 

Dużo biur rachunkowych oferuje nadprogramowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. wsparciu przy pisaniu biznesplanów – odpowiednio napisany biznesplan na pewno pomoże przy uruchamianiu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe oferują również sporządzanie biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy ułatwiające kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie wszelkiego rodzaju raportów – biura rachunkowe sporządzają raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie pewnych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej pomocne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • tworzenie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle istotny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Dobrze zrobiona analiza jest istotnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest uogólnionym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na zdobycie określonych celów przy użyciu możliwości przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych są w stanie ocenić, czy wybrana strategia firmy bierze pod uwagęa wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, żeby wybrane usługi świadczone były na dobrym poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe często proponują pomoc przy uruchomieniu firmy i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po założeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.