Nauka szycia – gdzie szukać wiedzy i gdzie kupować akcesoria?

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu większość osób umiała szyć, niemal w każdym domu znajdowała się maszyna do szycia i prawdopodobnie każda babcia zwężała spodnie albo skracała ich nogawki. Później przyszedł moment, kiedy rzeczy w sklepach nie były drogie i młodsze osoby przestały sięgać nawet po igłę i nić. Zaczęto pozbywać się dziurawych skarpetek i bluzek zamiast je naprawić. Aktualnie, gdy często zwraca się uwagę na świadome kupowanie i gdy rękodzieło jest bardzo modne, o wiele więcej osób uczy się szyć. Sposobów na naukę szycia jest dużo i wcale nie trzeba nabywać śliczne materiały z hurtowni, aby ją zacząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Żeby nauczyć się szyć na maszynie, konieczna jest maszyna do szycia. Jeżeli nie wiecie, czy spodoba Wam się to zajęcie to nie ma sensu zamawiać nowej i drogiej maszyny. Na sam początek odpowiednia będzie pożyczona ze strychu nieużywana maszyna albo znaleziona za kilkadziesiąt złotych na aukcji internetowej. Nie potrzebujecie też nowych tkanin. Zapewne trzymacie z tyłu szafy stare ubrania, których nie używacie – doskonale sprawdzą siębędą idealnena samym początku. To na czym nie warto oszczędzać to nici. Najgorsze co może się wydarzyć jak zaczynacie się uczyć szyć, jest zrywająca się nić. Wiele pasmanterii online ma w swojej ofercie porządne nici.

Nauka szycia online – czy jest to możliwe?

Jeżeli mieszkacie w większym mieście to możecie sprawdzić, czy nie ma gdzieś w pobliżu stacjonarnej nauki szycia. Istnieje także dużo szkoleń online. Jeśli jednak nie chcecie wydawać pieniędzy, to ciekawym rozwiązaniem są poradniki w internecie. Bez problemu odnajdziecie wiele filmów na youtubie dla początkujących. Niesamowicie duża ilość wskazówek znajduje się także na portalach o szyciu. Nie próbujcie robić więcej niż faktycznie umiecie. Niesamowicie szybko możecie rozmyślić się jeżeli postanowicie szyć za trudne projekty. Najpierw rewelacyjnie opanujcie podstawowe umiejętności, jak szycie prostego ściegu. Nie dodawajcie dodatków krawieckich jak między innymi guziki, rzepy albo suwaki. Na pewno przyjdzie na to czas. Zacznijcie od uszycia prostej szmatki albo poszewki na poduszkę.

Jakie materiały są potrzebne na początek?

Jeśli właśnie zaczynacie naukę to najlepszym pomysłem jest wziąć zniszczone rzeczy z szafy. Jeżeli nie posiadacie starych albo niepotrzebnych bluzek albo powłoczek na poduszki to zapytajcie się rodziców, czy nie mają czegoś, czego mogą się pozbyć. Do ćwiczenia prostego szycia nie jest Wam potrzebny najpiękniejszy materiał. Jak już będziecie umieć szyć proste rzeczy i będziecie chcieli zrobić coś ładniejszego to warto pójść do sklepu z tkaninami, przejrzeć sklepy internetowe, które specjalizują się w sprzedaży tkanin. Szyjąc na własne potrzeby nie ma sensu kupować dużych ilości metrów bieżących materiału w hurtowniach pasmanteryjnych. Zawsze zobaczcie również jaki materiał kupujecie. Nie każda bawełna będzie taka sama. Możecie kupić rozciągającą się dzianinę i zdecydowanie sztywniejszą tkaninę. Powinniście sprawdzić czego potrzebujecie i taki materiał wziąć.

Podsumowując – jeśli dopiero zaczynacie przygodę z szyciem to nie potrzebujecie drogich materiałów i akcesoriów do szycia. Jeśli macie możliwość to weźcie od rodziny maszynę, na której spróbujecie swoich sił. Na samym początku nie jest Wam potrzebnych kilkunastu różnych ściegów, ale wystarczy jeden prosty. Ważne, żeby maszyna była sprawna. Nie potrzebujecie również dużej ilości pięknych materiałów. Rozpocznijcie z rzeczami, które macie i dopiero później kupujcie akcesoria, które będą dla Was potrzebne. Szycie to niezwykle przydatna zdolność i z pewnością rewelacyjne hobby, ale miejcie z tyłu głowy, że nie każdy musi to umieć i się tym zajmować.