Najważniejsze informacje o kryptowalutach

Z pewnością każdy słyszał o kryptowalutach, jednak nie każdy wie czym one właściwie są? Najprościej można powiedzieć, że jest to waluta wirtualna, nie posiadająca swojego fizycznego odpowiednika. Obecnie w obrocie na rynku jest wiele kryptowalut, jednak najpowszechniejszą z nich jest ta, która została wynaleziona w 2009 roku, czyli Bitcoin. Kryptowaluty przynależą do zdecentralizowanego systemu księgowego opartego na kryptografii. Większość państw na świecie uznaje je za legalny środek płatniczy. Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą dany sprzedawca musi uznawać ten środek płatniczy. Rejestr księgowy poszczególnych transakcji jest upubliczniony, jedynie osoby biorące w niej udział mają do niej pełen dostęp dzięki używaniu pewnych kluczy szyfrujących. Wchwili obecnej powstałe kryptowaluty działają mniej więcej w ten sam sposób- posiłkują się łańcuchem bloków a ściślej to ujmując na blockchainie. Gdziemożna kupić kryptowaluty? Jak wygląda się handel kryptowalutami?

Najistotniejsza cecha kryptowalut czyli decentralizacja

Czym właściwie jest decentralizacja wirtualnej waluty, i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że kryptowaluty nie są zależne od żadnego organu, ani żadnej organizacji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może decydować o ich emisji, ani w żaden inny sposób wpływać na ich wartość. Jest to właściwość, która zapobiega jakimkolwiek manipulacjom kursem. Żadne państwo nie może mieć wpływu na ich kurs. W sytuacji klasycznych walut wszelkie transakcje wykonywane są z pomocą podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie jakiegokolwiek przelewu. Jest to niewątpliwie wada, gdyż w razie powstania awarii w danym banku posiadacze kont nie będą mieli sposobności wykonywania przelewów. Przy walutach wirtualnych nie ma tego problemu, gdyż wykonywane transakcje są sprawdzane przez wielu współuczestników w tym samym momencie. W sytuacji kiedy jeden z nich zrezygnuje, na jego miejsce od razuwchodzi następny, co daje pewność niezawodności systemu. Oczywiście takie rozwiązanie ma też pewne wady. Na pewno jest wydłużony czas transakcji, ponieważ zazwyczaj moce obliczeniowe użytkowników są niewystarczające. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, gdyż obsługa takich transakcji wykorzystuje ogromne zasoby energii elektrycznej. 

Gdzie można nabyć kryptowaluty?

Większość transakcji kupowania i sprzedaży wirtualnych walut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to miejsce oferujące stosunkowo niewygórowane kwoty transakcji, oraz wygodę. W tym przypadku jedynym kosztem jest prowizja, gdyż giełdy walut wirtualnych nie pobierają stawki za założenie konta. Oczywiście istnieje wiele kryptogiełd oferujących przeróżne kryptowaluty, odróżniają się również między sobą jakością oferowanego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut, aby mieć możliwość wybrania najlepszą. Nie można zapomnieć, że kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:
  • w kantorze z kryptowalutami,
  • od innego użytkownika kryptowalut,
  • w bitomacie.
Oczywiście nie każda kryptowaluta będzie dostępna w wyżej wymienionych miejscach, zdecydowanie najbardziej urozmaicony wybór będzie na kryptogiełdach. 

Najważniejsze informacje o sposobach przechowywania kryptowalut

Kiedy już zostaniemy posiadaczami kryptowaluty przez np. zakup na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można dać innym użytkownikom w celu przekazania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak można się domyślić jest wyłącznie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można zarządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do kradzieży klucza przez osoby trzecie. Doprowadzi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby niepowołane. W przypadku kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W sytuacji jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak dokonuje się płatności kryptowalutą

Na czym polegają transakcje z użyciem kryptowalut? To nic innego jak ich przelewanie pomiędzy portfelami, a następnie weryfikacja poszczególnych transakcji przez użytkowników danej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany sklep musi na pewno udostępnić możliwość rozliczania się w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można także handlować na giełdach. W przypadku portfeli walut wirtualnych niezwykle ważną kwestią jest troska o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę osobistego szyfru, ponieważ nie ma opcji jego odzyskania. Niestety, jeżeli już dojdzie do straty klucza właściciel straci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Należy pamiętać, że w chwili obecnej najpopularniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób płatności staje się coraz sławniejszy i coraz więcej podmiotów umożliwia opcję dokonywania transakcji kryptowalutami. Obecnie w obrocie jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami bez wątpienia należy się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.