Kupno ukuleli online i stacjonarnie- minusy i zalety

Mając na myśli ukulele często większość ludzi ma przed oczami po prostu małą gitarę. Co to jest ukulele? Ściślej mówiąc ukulele należy do grupy instrumentów szarpanych. Oczywiście swoim kształtem przypomina gitarę, aczkolwiek nieco się od niej różni. Instrument ten pochodzi z Hawajów. Ukulele często wykorzystywane są jako instrument do akompanimentu, ale można grać na nim również solo. Ostatnimi czasy ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy muzyczne posiadają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele można kupić tylko w sklepie stacjonarnym? A może warto skorzystać z oferty sklepów zajmujących się sprzedażą internetową? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – strona o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele pochodzi z Hawajów, posiada delikatną budowę, oraz przyjemne dla ucha brzmienie. Jego początki sięgają schyłku XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały stworzone przez portugalskich imigrantów, którzy w tamtych czasach zjawili się na wyspach hawajskich. Na instrumencie tym grała hawajska rodzina królewska, i wówczas instrument ten stawał się znacznie bardziej powszechny. Wtedy zostało ono częścią hawajskiej, wesołej kultury. Na początku 20 wieku kojarzono je z muzyką jazzową, a w następnych latach jego sława stopniowo malała. Wówczas też, wykształciła się forma ukulele, jaka jest znana do dziś. Uważa się, że nazwa ukulele oznacza skaczącą pchłę, co z kolei odzwierciedla brzmienie jakie wydaje ten instrument. 

Jak wybrać najlepsze ukulele??

Najważniejsze, na co należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego wielkość. Warto dobrać go wzrostu osoby grającej, co znacznie usprawni naukę, a także wpłynie na komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie świadczy tylko jego wielkości, ale także chodzi o dźwięk ukuleli. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Małe ukulele jest znacznie głośniejsze od tych większych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, także wybrzmiewa najdłużej. Znacznie większe ukulele przez swój rozmiar jest niepraktyczne, a jednocześnie o wiele droższe. Z tego też względu rozmiarem, który jest zalecany szczególnie dla początkujących jest sopran. Jest to dobry wybór również dla dzieci, osób o wzroście do 165 cm, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej uniwersalne. Oczywiście po nauczeniu się gry na mniejszym rozmiarze, można wymienić na większy i powoli się z nim oswajać.  Szukając swojego pierwszego ukulele równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Z czego powinno być wykonane ukulele? Na rynku znaleźć można instrumenty wykonane z wielu różnych materiałów. Najpopularniejsze, a jednocześnie najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki i tworzyw sztucznych. Za ukulele z litego drewna musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie wyższą. Oczywiście to jak zrobione jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on zdecydowanie lepszy w przypadku drewnianego instrumentu. Mimo wszystko amator raczej nie dostrzeże różnicy, dlatego na początku nie opłaca się inwestować zbyt wiele. Kolejnym istotnym kryterium przy poszukiwaniu dobrego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze są w kształcie ósemki, ale występują także w kształcie ananasa.

Kupno ukulele- sklep stacjonarny czy internetowy

Decydując się na wybór odpowiedniego instrumentu musimy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Gdy już podejmiemy decyzję jakiego dokładnie ukulele poszukujemy, warto rozważyć wybór odpowiedniego sklepu. Lepiej szukać ukulele stacjonarnie, czy przez online? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Obydwie opcje posiadają plusy i wady.

W sklepie online asortyment jest z pewnością większy, i dostępność instrumentów jest prostsza. Jednakże nie mając doświadczenia z tym instrumentem musimy zdać się tylko na siebie, bez rady ze strony fachowca. Nie można zapominać, że nie posiadamy możliwości dociekliwego obejrzenia instrumentu czy wysłuchania jego brzmienia, a jest to istotny aspekt.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie niższymi cenami niż w sklepach stacjonarnych, poza tym nie w każdym mieście znajduje się sklep muzyczny.

Jeżeli jesteśmy amatorami, dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie ze wsparcia fachowca stacjonarnie. Jeżeli model jaki nas interesuje nie jest dostępny, warto go oczywiście zamówić przez internet. W sytuacji bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają wiedzę o tych instrumentach sprawa wydaje się łatwiejsza, gdyż mogą od razu kupić instrument online.