Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

Od dawna wiadomo, że najem lokali jest opłacalny. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej pomyśleć o najmie krótkoterminowym. Szczególnie dzisiaj, gdy tego typu miejsca cieszą się bardzo dużą popularnością. Coraz częściej podróżujący wolą całe mieszkania, zamiast pokoi w hotelu. Dzięki temu są bardziej niezależni, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często również cena jest o wiele bardziej atrakcyjna. Zachęcają do tego także strony internetowe, na których pojawiają się oferty najmu krótkoterminowego. O czym warto pamiętać podczas wynajmowania lokalu turystom i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Jak najlepiej wynajmować krótkoterminowo?

Definitywnie najpopularniejszą opcją jest założenie konta na stronie internetowej Airbnb. Innym sposobem będzie udostępnienie swojego obiektu na portalu Booking. Właśnie w tych dwóch miejscach podróżujący zazwyczaj szukają miejsc noclegowych. Poza tymi najczęściej wybieranymi sposobami zostaje nam również wystawienie ogłoszenia na takich portalach jak olx, nocowanie, albo po prostu na facebookowych grupach.

Powinno się mieć na uwadze to, że duże miasta, takie jak Kraków, wymagają wpisania obiektu na specjalną listę. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojego lokalu wynajmowanie będzie nielegalne. Do listy dostęp ma każdy zainteresowany. Wszystko to przez wiele zażaleń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych krótkoterminowo mieszkań.

Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

Aktualnie księgowe w Krakowie spotykają się najczęściej z pytaniem czy obowiązkowe jest tworzenie działalności gospodarczej, aby oferować najem krótkoterminowy. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ definicja mówi, że taki najem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a co za tym idzie należy działalność gospodarczą otworzyć. Zdarzały się jednak już przypadki, w których osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, działalności nie zakładały i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który chciał pobierać wyższy podatek. Każdy powinien indywidualnie przeanalizować czy powinien działalność zakładać, czy nie jest to konieczne. Wszystkie księgowe w Krakowie zapewne z chęcią przeanalizują czy zachodzą właściwe przesłanki, żeby działalność gospodarczą zaczynać, czy nie jest to konieczne.

Najem krótkoterminowy a podatek dochodowy

Rzeczą oczywistą jest za to obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ponieważ krótkoterminowy wynajem lokali przynosi nam korzyść majątkową, to musimy to zaliczyć jako nasz dochód. Jeśli zaczęliśmy firmę to najłatwiej będzie zasięgnąć rady u księgowej w Krakowie. Sposobów rozliczania się jest kilka. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie zasad ogólnych. W takiej sytuacji od przychodów możecie odliczyć poniesione koszty – jest to najbardziej korzystna opcja. Do wielkiego wora kosztów można zaliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt i czynsz do spółdzielni. Wtedy musimy rozliczyć sam dochód, a podatek jest wtedy w wysokości 17%.

Jak możecie szybko zauważyć – najem krótkoterminowy wiąże się z kilkoma formalnościami, których nie warto pomijać. Pamiętajcie, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z księgowymi w Krakowie, dlatego, że tam dostaniecie wszystkie potrzebne informacje o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz o płaceniu podatków. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali nie jest tym samym, co najem długoterminowy i czasem powinno się przeanalizować czy na pewno opłaca się bardziej. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich niezbędnych analizach.