Karta kredytowa – z czym wiąże się jej posiadanie?

Niemal wszystkie polskie banki oferują w dzisiejszych czasach założenie karty kredytowej. Przeważnie pojawia się jakaś opłata na start i brak oprocentowania jeśli tylko spłacimy ją bez opóźnień. Co za tym idzie ten sposób płatności staje się coraz popularniejszy. Jakie są różnice między kartą kredytową a płatniczą? Czy warto ją założyć i na co spojrzeć decydując się na nią?

Karta kredytowa – czym jest i do czego służy?

Główną różnicą między kartami kredytowymi, a debetowymi jest to kiedy i jak są wydawane. Żeby mieć kartę płatniczą niezbędne jest posiadanie konta w banku i to do niego przypisywane są karty. Jeżeli za to chodzi o kartę kredytową, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nie musimy posiadać konta, aby mieć kartę kredytową. Dlatego, że nie przypisuje się jej do konta, to nie ma większego znaczenia ile posiadamy fizycznie środków. Wyrabiając kartę kredytową bank daje nam z góry ustalony limit, który na tej karcie jest dostępny i tylko tyle środków możemy wypłacić. Po wyznaczonym przez bank czasie mamy obowiązek rozliczyć się z tego, co wydaliśmy z karty – zależnie od banku jest to od 40 do nawet 60 dni. Jeśli nie opłacimy to na czas to nie trzeba płacić za kartę żadnych odsetek.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kartę kredytową?

Koncepcja karty kredytowej jest bardzo fajna i duża ilość osób wyrabia ją z wygody albo kiedy potrzebują środków. Mechanizm jest niesamowicie prosty – wydajesz środki banku, a nie swoje, i oddajesz je po z góry ustalonym czasie. Często jest to do 2 miesięcy na spłatę. Czyli teraz masz możliwość kupić rzecz, której potrzebujesz, a zapłacisz za to za 60 dni. Żeby bank mógł sobie pozwolić na udzielanie kart kredytowych to często daje klientowi całą listę zadań do zrobienia – inaczej trzeba będzie płacić. Tak jest dla przykładu w przypadku opłaty za kartę. Jeśli weźmiesz ją, a kolejno nie będziesz z niej korzystał, to trzeba będzie uiścić opłatę miesięczną. Czasem jest to kilka, albo kilkanaście złotych. Następną pułapką są wypłaty gotówki z bankomatów, lub realizowanie przelewów bankowych. Tego typu opcje często są dodatkowo płatne i to niemało – bank często pobiera od Ciebie z góry ustalony procent wypłaconej kwoty i oprócz tego ma możliwość pobrać za to odsetki od razu. 

Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?

Przeważnie w rankingu kart kredytowych zobaczymy warunki jej dostania. Jeśli bank zawarł tego typu informacje to będzie tam podane jakie muszą być nasze zarobki, żeby złożyć wniosek o kartę kredytową, często znajdziemy tam także informację o wieku potencjalnego klienta.

Na dodatek w rankingu kart kredytowych znajdują się niemal zawsze opłaty i prowizje banku. Znajdziemy tam dane o tym, ile za kartę trzeba zapłacić na samym początku oraz czy pobierana jest kolejna opłata miesięczna albo roczna. Jaka jest wysokość oprocentowania jeśli nie spłacimy zadłużenia punktualnie i jakich kwot trzeba się spodziewać za ewentualne wypłaty z bankomatów. Kolejną bardzo ważną informacją, jaka jest w rankingu kart kredytowych, to czas na spłatę zadłużenia, podczas którego nie są nam naliczane odsetki.

Oprócz tego w rankingu kart kredytowych znajdziemy informacje o różnych promocjach, jakie bank gwarantuje, albo o możliwych limitach. 

Podsumowując – zakładając kartę kredytową warto być świadomym tego i nie decydować się na to jedynie przez promocję w banku. Bardzo prosto jest zbyt szybko wypłacić pieniądze z karty, co przeważnie tylko zaszkodzi. Należy więc dokładnie przeanalizować swoje możliwości oraz ofertę, jaką bank przedstawił a najbardziej zwrócić uwagę na:

  • koszty utrzymania karty – czy zawsze się pojawiają, czy jest możliwość aby ich uniknąć i co trzeba zrobić żeby opłat nie było,
  • czas na zapłatę za kartę – jak długi jest i jak się nalicza, czy jest to od 1, czy od 15 dnia miesiąca,
  • wypłaty z bankomatów oraz wykonywanie przelewów – czy jest dodatkowo płatne i jak dużo, oraz czy do tych wypłaconych kwot od razu doliczane są odsetki,
  • jaki limit proponuje nam bank – zawsze powinno się przeanalizować czy damy radę spłacić tę kwotę jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli nie to koniecznie zawnioskujcie o mniejszy limit.