Jakie istnieją rodzaje kredytów i czym się różnią?

W obecnych czasach branie kredytu jest całkowicie normalną sprawą. Bierzemy telewizor na raty, bierzemy samochód na kredyt i zaciągamy kredyty hipoteczne na mieszkania. Możemy dostać pożyczki po wypełnieniu krótkiego formularza, a banki rywalizują w wachlarzu kredytów gotówkowych. Czy mamy świadomość czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych? Czy oglądamy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy ten z naszego banku, bo jest to najprostsze?

Rodzaje kredytów – jakie wyróżniamy?

Jeden z najłatwiej dostępnych kredytów, jakie możemy dostać w banku to kredyt konsumpcyjny, zwany także gotówkowym. Taki kredyt dostajemy przeważnie na parę miesięcy maksymalnie do kilku lat i można zrobić z nim wszystko co chcemy. Kolejny kredyt, który jest niesamowicie często wybierany, to kredyt hipoteczny. Udzielany jest on na zakup nieruchomości i spłacany jest nawet przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania najczęściej posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – kolejny rodzaj, który tak naprawdę łączy kilka kredytów w jeden. Co za tym idzie do opłacania mamy jedynie jedną ratę i nie musimy przejmować się, że ominiemy jakąś ratę. Na zakończenie powinno się napomknąć też o karcie kredytowej i kredycie ratalnym. Są to najłatwiej dostępne kredyty, dlatego że bardzo często nie musimy nawet iść do banku żeby je uzyskać. Często także są darmowe, oczywiście jeśli tylko opłacamy raty terminowo.

Kredyt gotówkowy a bezgotówkowy

Warto podkreślić, że kredyt nie jest pożyczką, kredyt może być udzielany jedynie przez banki, lub instytucje, które mają zgodę KNF. To jak banki mogą działać opisane jest bardzo dokładnie w rozporządzeniu na temat kredytu konsumenckiego, a firmy pożyczkowe działają na podstawie kodeksu cywilnego.

Poza pożyczkami wydzielić możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnią się bardzo prostą rzeczą, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w którą wlicza się parę różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, zwany też konsumenckim, sprawia, że pieniądze otrzymujemy prosto na nasz rachunek i możemy wydać je na dowolny cel. Banku nie interesuje czy przeznaczymy je na nowy telewizor, remont, czy na wakacje. Kredyt jest przydzielany na określoną kwotę i na to, czy go otrzymamy wpływ ma m.in. obliczona zdolność kredytowa, albo wysokość wypłat. Za taki kredyt zawsze pobierane są opłaty w postaci prowizji czy też oprocentowania. Tego typu kredyty dawane są na czas kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, w której wyróżnić możemy kilka różniących się od siebie usług, przykładowo:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Co jest największą różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym, a produktami bezgotówkowymi? Decydując się na jeden z kredytów bezgotówkowych nie otrzymujemy wolnej gotówki, którą mamy możliwość wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na koncie oszczędnościowym. Przy kredytach hipotecznych pieniądze przeznaczane są na kupno mieszkania i bardzo często przelewane są bezpośrednio do sprzedającego albo dewelopera. Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie połączyć nasze pozostałe kredyty, więc znowu – nie otrzymujemy przelewu na rachunek. Przy karcie kredytowej oraz linii kredytowej na koncie bankowym, możemy środki wydać na dowolny cel, jednak jest to zazwyczaj nieduża suma i nie nam się jej na przykład wypłacić w bankomacie, zazwyczaj też nie zrobimy przelewu za te pieniądze.

Kredyty gotówkowe – czy opłaca się je zaciągać?

Kredyty gotówkowe coraz częściej dostępne są dla większości osób, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nie ma żadnego znaczenia czy jesteś studentem, obcokrajowcem czy rolnikiem, z pewnością istnieje bank, w którym po dokonaniu kilku formalności dostaniesz kredyt gotówkowy. Wskazówki na temat tego w jakim banku możesz znaleźć odpowiedni kredyt i w którym miejscu otrzymasz najkorzystniejszą ofertę najlepiej zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy musi sam zadecydować czy warto korzystać z kredytów gotówkowych. Powinno się mieć na uwadze, że zawsze będziemy bankowi płacić więcej pieniędzy, niż nam pożyczył. Jeżeli bardzo chcemy skorzystać z tego produktu to opłaca się zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najlepsza oferta i udać się właśnie tam i nie wybierać najprostszej opcji jaką jest branie kredytu w swoim banku.