Jakie będą zmiany w księgowości w 2022 roku?

Nadchodzący rok planuje dla nas dużo modyfikacji w należnościach podatkowych. Jest tworzona modernizacja Polski Ład, która ma bardzo odmienić obowiązujący system podatkowy. Jakie poprawki w kwocie dochodu wolnej od podatku i progach podatkowych czekają nas w roku 2022? Czy są one tak korzystne jak były pokazane przez Polski Ład, czy mimo wszystko większość Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co muszą przygotować się biura księgowe?

Zmiany w kwocie wolnej od podatku i w progach podatkowych

Kwota dochodu wolna od podatku jeszcze w tym roku wynosi 8 000 zł, a osoby do 26 roku życia mają zerowy PIT. W przyszłym roku ma ona zostać powiększona do 30 000 zł dla wszystkich, bez względu na wysokość zarobków. Co za tym idzie prawie 70% emerytów oraz rencistów nie będzie wcale rozliczać PIT.

W Polsce od lat nie były modyfikowane progi podatkowe. Co za tym idzie nie ważne, że kilka lat wstecz ludzie zarabiali dużo mniej niż obecnie – próg był identyczny jak dziś i wynosi 85 528 zł. W dzisiejszych czasach to nie jest suma trudna do zarobienia w trakcie roku pracy i podwyższenie jej będzie niesamowicie dobrym krokiem. Drugi próg podatkowy pojawi się po przejściu granicy 120 tys. zł.

Zmiany w składce zdrowotnej

W przyszłym roku ulegną zmianom zasady na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Do tej pory była to z góry określona kwota i każdy przedsiębiorca, który prowadził biznes płacił stałą kwotę za dany rok. Od kolejnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą opłacali składkę, która będzie zależna od osiąganego dochodu. Czyli im wyższy dochód, tym większa będzie opłata za składkę zdrowotną. Przez to księgowość będzie trudniejsza a to sprawi, że biura rachunkowe w Gdyni i pozostałej części kraju dostaną większą ilość pracy.

Na dodatek każdy podatnik zostanie pozbawiony możliwości jej odliczenia. To znaczy, że w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić pełen podatek i składkę zdrowotną w wysokości 9%. Będzie to duże zwiększenie obciążeń podatkowych.

Następną modernizacją ze składkami zdrowotnymi będzie obowiązek opłacania ich przez członków zarządu spółek, którzy do tej pory nie musieli tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

Na razie przedsiębiorcy mają możliwość opłacania zobowiązań poprzez użycie gotówki do 15 000 zł. Jeżeli faktury będą na wyższe kwoty – konieczne jest zastosowanie metody przelewem na rachunek bankowy kontrahenta. W kolejnym roku suma ta zostanie zmieniona i zostanie pomniejszona do 8 tys. zł. Zmiana ta jest związana z tym, że większość działań na czarno odbywa się gotówkowo. Pomniejszając tę sumę zmusza się przedsiębiorców do wykonywania większej ilości operacji bankowych, a to znowu zwiększa transparentność.

Zachętą dla tych firm ma być ulga na terminal w podatku dochodowym. To znaczy, że wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów uzyskania przychodu i potem odliczyć od dochodu jako ulgę podatkową.

Zmian jest wiele i uderzą one zarówno w osoby fizyczne jak i przedsiębiorstw. Więcej roboty pojawi się w księgowości. Praca w księgowości wiąże się z koniecznością nabywania wciąż nowej wiedzy o podatkach, dlatego warto odszukać takie biuro rachunkowe, gdzie specjaliści będą mieli najnowszą wiedzę. Z pewnością odwiedzicie takie miejsce w Gdyni, np. Biuro Rachunkowe Parakairon.