Jak uczy się angielskiego w przedszkolu?

Jakie są metody nauki języka angielskiego dla przedszkolaków?

Jest dużo różnych metod nauki i całkowicie inne będą zastosowane dla młodzieży, a inne przy dzieciach w wieku przedszkolnym. U takich małych dzieci zazwyczaj wykorzystywane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Przykładowo metoda sensoryczna polega na przeprowadzaniu gier oraz zabaw w języku angielskim, w konsekwencji jest idealna tak samo dla młodszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka przy pomocy metody reagowania całym ciałem też jest często spotykana w przedszkolach, gdyż bazuje na reakcji motorycznej dziecka. Często używana metoda komunikacyjna widywana jest przy bardziej zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od samego początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na naukę języka w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada rzeszę swoich fanów, dlatego, że uczy maluchów języka obcego, bez tłumaczenia tego na język ojczysty. W konsekwencji maluchy uczą się go podświadomie, w podobny sposób jak swój ojczysty język. W taki sposób angielskiego najczęściej naucza się w językowych przedszkolach niepublicznych, gdzie zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci wykorzystują języka angielskiego w codziennych sytuacjach – w trakcie gier, posiłków oraz spacerów. Daje to niesamowite skutki i sprawia, że dzieci nie stresują się w trakcie stosowania go i nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego zastosowali, jak to dzieje się u dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im młodsze, tym łatwiej łapią język. Przy większych dzieciach trudniej jest wprowadzić część z metod, na przykład tak bardzo docenianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo szybko uczą się nowych słówek i prostych zdań. Rewelacyjnie także działa w ich przypadku nauka przy użyciu zabawy, co zazwyczaj nie będzie dobrym wyborem w przypadku uczniów w wieku szkolnym. Dobrze mimo wszystko pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki dzieci w wieku przedszkolnym. To co najważniejsze, to dzieci w przedszkolu mają krótki czas koncentracji i lepiej nie angażować ich w kilka godzin nauki na raz. Dobrze czują się naśladując innych, co za tym idzie świetnie sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. No i na koniec – dzieci takie błyskawicznie uczą się przez doświadczenia stymulujące zmysły. Z tego powodu świetnie jest uczyć je przy pomocy metod naturalnych, gdzie nie muszą siedzieć w miejscu, ale bawić się oraz powtarzać rymowanki, czy też śpiewać piosenki. 
Bardzo istotne jest znalezienie odpowiedniego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą umieli uczyć takie dzieci. Oczekiwania na pewno spełni przedszkole niepubliczne w Łomiankach.