Jak dbać o książki i zeszyty szkolne?

Każdego roku we wrześniu rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- kupno podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na podręczniki całkowicie nowe z księgarń, a część kupuje używane od starszych uczniów. Warto zadbać o ich dobry stan chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie książki można sprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie książki zostaną zakupione, trzeba uczyć dzieci jak o nie dbać. Nierzadko w czerwcu książki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, wyrwane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie książki nadają się tylko do wyrzucenia i nie można ich sprzedać. Ten problem dotyka nie tylko książek. Problemem są także zeszyty. Ale czy po zaliczeniu materiału warto zostawić stare zeszyty? Z pewnością tak! Zwłaszcza że, na koniec szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których można przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, trzeba o nie właściwie zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na zeszyty

Jak przechowywać podręczniki i zeszyty, żeby się nie niszczyły?

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od maleńkości. Warto przypilnować, aby dzieci już od małego potrafiły odpowiednio obchodzić się z książkami. Umożliwi to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, które są często używane i szybciej się niszczą niż książka, którą czyta się tylko raz i później odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki warto zacząć już na etapie przechowywania. Przede wszystkim książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi pomieszczeniami do trzymania tego typu rzeczy. Oczywiście należy także koniecznie unikać polania. Nie dość, że może to zniszczyć tekst, ponadto takie strony mocno się marszczą. Po użyciu książki, trzeba odłożyć ją na miejsce i ustawić w pionie, zapobiegnie to gnieceniu i darciu okładki. 

Jak zabezpieczać podręczniki i zeszyty w drodze do szkoły?

Z pewnością dużo uszkodzeń ma miejsce w czasie noszenia książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym bardzo się gniotą, gdyż uczniowie wkładają je tam niedbale. Poza tym takie podręczniki, czy zeszyty mają często kontakt z drugim śniadaniem, co zdecydowanie im szkodzi. Zdarza się, że w czasie wyjmowania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy strony wsunie się jakiś przedmiot, który może pognieść kartki. Warto podręczniki i zeszyty nosić w plecaku w osobnej przegrodzie niż śniadanie, buty, czy napoje. Zapobiegnie to choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć książki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest właściwe ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie znaczy to jednak, że nie można dodatkowo o nie zadbać. Podręczniki, zwłaszcza te, które dzieci codziennie przynoszą do szkoły można dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Obwoluty na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeżeli zechcemy zakupić foliowe okładki na książki, zmniejszy to negatywnie działanie wilgoci na delikatne strony.  W sklepach papierniczych jest szeroki asortyment okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się również na pewien wzór okładek i kupić od razu pełen komplet. Oczywiście obwoluty należy odpowiednio dopasować do wielkości książki. Nie wszystkie podręczniki są standardowych rozmiarów, często trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dobrać właściwe. Na rynku są również okładki samoprzylepne. Jest to permanentny sposób nazabezpieczenie książek. Takiej obwoluty nie da się już usunąć bez zniszczenia książki. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten typ ochrony, są one szczególnie polecane szczególnie dla książek z miękką okładką, i tych z nietypowymi wymiarami. Można zakupić taką okładkę i własnoręcznie zabezpieczyć książki, nie trzeba specjalnie wybierać się do sklepu aby dopasować właściwy rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, szczególnie te, w których znajdują się potrzebne notatki, także można je zabezpieczyć. Często obwoluty na zeszyty są klasycznych rozmiarów, i wystarczy powiedzieć sprzedawcy jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które często przechowywane są w domu nie ma potrzeby wyposażać w okładkę. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w podręcznikach szkolnych można robić notatki?

Zdarza się, że w czasie lekcji trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po skończeniu roku szkolnego planujemy sprzedaż takiej książki, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to książek z zadaniami. Tego typu książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń robi zadania miękkim ołówkiem, zazwyczaj na papierze zostaje, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o podręczniki czy lektury szkolne, warto dbać o pisanie w nich tylko ołówkiem, który później łatwo się wymazuje. Zadbany podręcznik ma znacznie większą wartość, niż jego niezadbany odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych można troszczyć się o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet staranne zabezpieczenia oraz obwoluty nie dadzą rady, jeśli dbałości o podręczniki i zeszyty.