Gdzie frankowicze mogą szukać pomocy?

Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez właściwego wsparcia ekspertów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby wesprzeć frankowiczów było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na pomoc specjalistów. 

Jak zacząć egzekwować swoje prawa? 

Niestety, pomimo prawa, które stoi po stronie kredytobiorców dużą przeszkodą okazały się wysokie koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na takie obciążenie finansowe. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego kancelarie adwokackie zaczęły przyjmować takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po wygranej. Odsetek korzystnie rozpatrzonych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Jakie są koszty takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wówczas koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Oczywiście do tego dochodzi koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeśli spór trafi do wyższej instancji, wtedy należy uiścić kolejne 2000 zł. W niektórych przypadkach ogólny koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób zadłużonych jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie ekspertów dzięki temu, że teraz prawo jest po stronie pokrzywdzonych. Adwokaci znaleźli sposób, aby prowadzić sprawę bez początkowych opłat. 

Gdzie szukać odpowiedniej kancelarii adwokackiej? 

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym honorarium. Nawet Ci frankowicze, których nie było stać na duże koszty prowadzenia sprawy, w chwili obecnej coraz częściej szukają pomocy u specjalistów. Mimo wszystko, żeby wszystko przebiegało gładko należy znaleźć odpowiednią kancelarię która ma doświadczenie w tego rodzaju rozprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Trzeba dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, gdyż niektóre przyjmują takie sprawy licząc na łatwy zysk, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto również przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby idealnie znające prawo, ale również posiadający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii z pewnością nie poradziłaby sobie z pomocą frankowiczom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Prawnicy do których uda się frankowicz powinni zaoferować kompleksowe podejście do problemu, a nie jedynie suchą poradę prawną. Umowa podpisana przez poszkodowanego powinna być przestudiowana indywidualnie, a następnie ekspert powinien zaproponować możliwe rozwiązania i plan dalszej współpracy. Kolejnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a następnie reprezentowanie go na rozprawach.

Adwokat znający się na tego rodzajach sprawach będzie umiał uzyskać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej można dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank ma możliwość zapewnienia sobie całego zespołu doskonałych prawników. Jedynie kancelaria doświadczona w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank w sądzie. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i poleceń ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia działających w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom