Fantastyczne kwiaty i bukiety na pogrzeb – tajniki florystyki pogrzebowej

Uroczystość pogrzebowa ma wyjątkowo długą tradycję –właściwie tak długą jak sama ludzkość. Metoda zorganizowania uroczystości i pogrzebania zmarłego różni się  w zależności od kultury i tradycji danego kraju. W naszym kraju niełatwo wyobrazić sobie pogrzeb bliskiego bez wielu, wyjątkowych wiązanek pogrzebowych. Prawia każda kwiaciarnia, zwłaszcza położona blisko cmentarza, w swojej ofercie ma wykonanie bukietów pogrzebowych. Kompozycje kwiatowe podczas ostatniego pożegnania uosabiają wątłość ludzkiego życia i są sposobem pożegnania się ze zmarłym. Bukiety pogrzebowe mogą stać się również pięknym eksponowaniem podniosłej atmosfery w świątyni. Niemal każda osoba będąca na pogrzebie przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, który później kładziony jest na grób. Jakie są odmiany i techniki florystyki funeralnej? Czym różnią się wieńce pogrzebowe od kompozycji na grób? W której kwiaciarni kupić wieńce pogrzebowe szczecin?

Jakie kwiaty będą odpowiednie na ostatnie pożegnanie?

Na pewno nie wszystkie kwiaty nadają się do udekorowania grobu, szczególnie w chłodnych miesiącach. Nie ma przeciwwskazań, aby pożegnać zmarłego jego ulubionymi kwiatami, jeśli odpowiednio dobrze go znaliśmy. Mimo to w naszej kulturze jest kilka odmian kwiatów, kojarzonych szczególnie z pogrzebami. Są to gatunki najczęściej używane w wiązankach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i należą do nich przede wszystkim: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, a także goździki. Rośliny te spotkać można w różnych wersjach kolorystycznych, przez co są często wykorzystywane przez florystów. Mimo wszystko najchętniej wybierane kolory na ostatnie pożegnanie to białe, kremowe, czerwone czy fioletowe. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku symbolika tych barw. Biały i kremowy to kolory spokoju, czystości, fioletowy natomiast kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można wyrazić miłość do nieboszczyka.

Jakie są rodzaje florystyki funeralnej?

Florystyka funeralna wyróżnia dwa główne rodzaje. Jest to florystyka powiązana z ceremonią pogrzebową, a także florystyka przeznaczona na groby. Twory florystyczne jakie należy tutaj wymienić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, oraz wiele innych. Wszystko zależy od potrzeb osoby kupującej m.in. zasobność portfela, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, a także osobiste preferencje. Na pogrzeby najczęściej zamawiane są wieńce oraz wiązanki pogrzebowe. Wieńce są dużą konstrukcją, stojącą pionowo, głównie wybieraną przez najbliższą rodzinę czy delegacje firmowe. Wiązanka, jest prostszą kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i przynoszona jest przez dalszą rodzinę i kolegów. Osoby mniej związane ze zmarłym przynoszą najczęściej zwykłe bukiety, oraz pojedyncze kwiaty. Z pewnością dobór właściwej kompozycji kwiatowej zależy od od możliwości finansowych zamawiającego, a także jej osobistych preferencji. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można znaleźć w kwiaciarniach położonych przy cmentarzach. W dużych miastach jak Szczecin wybór jest naprawdę różnorodny. 

Jakie są najczęstsze techniki florystyczne?

Technik florystycznych jest bardzo dużo. Trzeba pamiętać, że florystyka pogrzebowa trochę różni się od pozostałych. Bez wątpienia każda kwiaciarnia może posiadać własne techniki florystyczne. Mimo to te najbardziej powszechne i potrzebne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, a także nadziewanie. Z technik wiązania możemy dodatkowo wyróżnić wiązanie spiralne i równoległe. Spiralne charakteryzuje się tym, że łodygi dokładane są kolejno, składana pod odpowiednim kątem. Wiąże się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe to układanie kwiatów przy sobie, inaczej mówiąc równolegle. Żeby całość była stabilna używa się kilka wiązań. Techniką, która niezwykle często stosowana jest we florystyce pogrzebowej jest drutowanie. Pozwala ono na nadanie pożądanego kształtu łodygom, a pomimo tego się nie łamią. Powszechnym narzędziem we florystyce jest też pistolet na gorący klej, który pozwala uniknąć nawijania na druty.