Dlaczego specjalizacja dla adwokata jest taka ważna?

W zasadzie każdy prawnik może zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Może więc być sytuacja gdy adwokat tego samego dnia ma rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc coraz częściej spotyka się wyspecjalizowane kancelarie adwokackie, które nie biorą każdej sprawy? Jakie wyróżniamy specjalizacje u prawników i dlaczego są takie ważne? Co sprawia, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są niezmiernie powszechne, a w niedużych miastach dalej prawnicy nie przekonali się do tego modelu?

Kancelarie prawne butiki – czym są i jak pracują?

Od kilkunastu lat w naszym kraju można trafić na kancelarie prawnicze, które noszą nazwę butików. Są to kancelarie bardzo wyspecjalizowane i zajmują się jedynie takimi sprawami, które zawierają się w ich specjalizacji. W związku z tym adwokaci pracujący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie podejmą się sprawy rozwodowej. Aktualnie są one bardzo powszechne w Warszawie, jednak małe miejscowości wciąż nie chcą się przekonać do takiego stylu funkcjonowania. Spowodowane jest to tym, że nie ma w nich aż tak wielkiego popytu na prawników i nawet tych niewyspecjalizowanych kancelarii prawniczych nie ma za wiele.

Prawo aktualizuje się niezmiernie szybko i nadążanie ze zmianami w przepisach z każdej specjalizacji jest po prostu niemożliwe. Jeśli prawnicy doskonalą się tylko w konkretnej dziedzinie prawa to prawdopodobnie będą na bieżąco z kolejnymi modernizacjami, a w konsekwencji zaproponują szybsze i bardziej profesjonalne obsłużenie klienta. Tego typu kancelaria nie zajmie się sprawami z innej dziedziny gdyż będzie to wymagało niesamowicie długiego czasu na przygotowanie się do niej. Bezsprzecznie jest to pewne wyrzeczenie, jednak zapewnienie sobie prestiżu i przedstawianie się jako wyspecjalizowana kancelaria prawna często spowoduje, że więcej klientów mających potrzebę żeby rozwiązać swój problem w określonej dziedzinie uda się właśnie do niej, zamiast do zajmującej się wszystkim kancelarii. Dzięki posiadaniu specjalizacji minimalizujemy konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Znajdując specjalizację prawa, w której odnajdujemy się, jesteśmy o wiele bardziej atrakcyjni dla potencjalnych klientów. My, jako prawnicy, nie nie martwimy się czy oferujemy dobre jakościowo usługi, a klient nie zastanawia się czy na pewno dobrze zrobił powierzając swoją sprawę w nasze ręce. Niemożliwe jest aby adwokat był fachowcem w każdej specjalizacji, a branie spraw dotyczących prawa podatkowego i karnego równocześnie sprawi tylko, że zakopiemy się w dokumentach, które dotyczą obydwu i finalnie nie będziemy mogli dobrze poprowadzić ani jednej.

Jeśli jesteś adwokatem to na pewno jest dla Ciebie istotne aby znaleźć doskonałe miejsce pracy, gdzie każdy będzie dostrzegał to co robisz. Dla wykwalifikowanej kancelarii adwokackiej przygotowanie adwokata nie jest łatwym zadaniem i wymaga to nakładu kosztów i pracy, dlatego też ważne jest dla nich aby utrzymać adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo obszerne i można wyszczególnić prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne a także karne, a specjalizacje te można podzielić na jeszcze więcej bardziej sprecyzowanych specjalizacji, w związku z czym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jakie specjalizacje opłaca się wybrać?

Do wyboru są tak naprawdę dwa rozwiązania – można wybrać niesamowicie popularną specjalizację prawa, w której bardzo dużo się dzieje i można liczyć na dużą ilość klientów, lub zrobić zupełnie na odwrót i wybrać niszowy kierunek. W tej drugiej sytuacji może się okazać, że będziesz jednym z niewielu adwokatów, którzy pracują z tą dziedziną prawa. Dzięki temu duża ilość klientów będzie się zwracać od razu do Ciebie.

Przy wybieraniu specjalizacji dobrze jest zapytać samego siebie jaka branża jest dla nas interesująca i nas nie przerasta. Jeżeli przerażają nas morderstwa to prawdopodobnie nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, ponieważ zajmowanie się takimi sprawami może być dla nas zbyt trudne.

Powinniśmy również spojrzeć na lokalizację, w której planujemy pracować jako prawnik. W miastach na południu kraju może nie być przydatna kancelaria prawnicza specjalizująca się w prawie morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do mniejszych miejscowości mogą być potrzebni adwokaci wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi wielu świeżych absolwentów prawa, mających ogromną konkurencję. Powinni się więc wyróżnić w pewien sposób, aby nie być następnym adwokatem od wszystkiego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: https://adwokat-topczewska.pl/