Czym zajmuje się Naczelna Rada Adwokacka?

Z pewnością wszyscy adwokaci, nie tylko w Kłodzku, słyszeli o Naczelnej Radzie Adwokackiej. Organizacja ta znajduje się w Warszawie i zajmuje się szeroko szeroko pojętą opieką nad zawodem adwokata. Co jednak w szczególności robi Naczelna Rada Adwokacka i kogo w niej spotkamy?

Kto tworzy Naczelną Radę Adwokacką?

Głównym dowodzącym Naczelną Radą Adwokacką jest oczywiście Prezes NRA. Pierwszym w historii prezesem był Cezary Ponikowski, który prowadził NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 i 1928-1929. {Oprócz niegoPoza prezesem w Naczelnej Radzie Adwokackiej pojawiają się też adwokaci i dziekani okręgowych rad adwokackich. To co istotne, to że nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Wybranków wybiera Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Aktualnym prezesem NRA jest Przemysław Rosati, który stoi na jej czele od 2021 roku.

Jakie obowiązki ma Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najistotniejszych obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej jest bycie przedstawicielem adwokatury. Ponadto zajmuje się ona również tworzeniem zasad wykonywania zawodu i nadzorem nad działalnością okręgowych rad adwokackich. To bezsprzecznie nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad edukacją aplikantów. W liście obowiązków pojawiają się również nie mniej ważne rozpoznawanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich albo prezentowanie wniosków i postulatów o tworzeniu prawa i posługiwaniu się nim. Z trochę mniej odpowiedzialnych zadań można w tym miejscu wymienić na przykład ustalanie regulaminów, które dotyczą wzorów pieczęci organów adwokatury czy też zakresu działania i zasad wynagradzania wizytatorów. Bezspornie zadań adwokatów, którzy są w składzie Naczelnej Rady Adwokackiej jest o wiele więcej. Właśnie z tego powodu jej skład jest tak obszerny.

Ulepszanie pracy adwokatom

Ze względu na to, że Naczelna Rada Adwokacka sprawuje pieczę nad wszystkimi prawnikami, stara się też sprawić, że ich praca będzie szybsza i bardziej komfortowa. Właśnie z tego powodu prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zasugerował przestawienie się na cyfrową komunikację z samorządem i wymiarem sprawiedliwości. Teraz wszystko dzieje się w większości analogowo, co niesamowicie spowalnia cały proces. Takie rewolucje jednak wiążą się z potrzebnymi pieniędzmi, a te Naczelna Rada Adwokacka planuje wziąć od wszystkich zapisanych w niej adwokatów. Prawdopodobnie będzie to oznaczało zwiększenie składki, którą co miesiąc muszą płacić adwokaci. Pojawi się jednak w zamian za to bardzo pozytywna zmiana, jaką jest przejście na cyfrową kancelarię. W XXI wieku, kiedy niemal wszystko dzieje się przez internet, taka rewolucja powinna zajść już jakiś czas temu.