Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego?

Rodzice, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego idą do pracy w pełnym wymiarze godzin powinni wybrać dla maluszka właściwą placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla dziecka, jak i dla opiekunów. Z tego powodu warto poszukać bardzo dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Jeżeli nie ma wsparcia ze strony babć czy opiekunki, rodzice mogą wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla mniejszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice między tymi miejscami dla dzieci? Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Dlaczego warto wybrać żłobek?

Żłobki są miejscami, których najważniejszym celem jest zapewnienie opieki najmniejszym dzieciom. Do żłobka mogą być zapisane dzieci już od ukończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w pewnych sytuacjach uczęszczają tam także czterolatki, kiedy nie ma możliwości objęcia go opieką przedszkolną. Jak długo może przebywać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to do 10 godzin dziennie, ale w pewnych przypadkach po napisaniu wniosku i wniesieniu opłaty, czas ten może zostać wydłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Kto może otworzyć żłobek lub klub dziecięcy? 

Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, lub instytucje publiczne. Jednakże wymagania są nieco inne w przypadku żłobka i inne w przypadku klubiku dziecięcego. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Osoba będąca na stanowisku dyrektora w żłobku musi posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Niewątpliwie, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, która regulowana jest odpowiednimi przepisami. Niezwykle ważnym aspektem jest posiadanie odpowiedniego lokalu, który spełnia przepisy sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Na pewno w takich placówkach musi zostać zatrudniona odpowiednia kadra spełniające pewne wymogi. W żłobku musi być zatrudniona również pielęgniarka. Następną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla dzieci. Można to rozwiązać na dwa sposoby: posiłki dostarcza firma cateringowa z zewnątrz lub są one gotowane na miejscu w placówce, jeżeli . Z tego względu, że małe dzieci potrzebują szczególnego traktowania, wymagania dla wybranego obiektu fomułuje inspektor sanitarny. Otworzenie żłobka albo klubu dziecięcego wymaga wpisu do właściwego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice stojący przed wyborem odpowiedniej placówki dla swojej pociechy, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czego oczekują rodzice i jak długo dziecko będzie w placówce. Jeśli potrzebna jest opieka całodzienna, bo rodzic jest wówczas w pracy, a do tego musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest łatwy – żłobek. Inaczej wygląda problem, kiedy wymagana jest opieka tylko na parę godzin dziennie, wtedy warto rozważyć zapisanie dziecka do klubu dziecięcego. Czasami jednak nie ma wyjścia, bo np. dziecko nie dostało się do wybranego żłobka. Wówczas będąc na liście oczekujących może uczęszczać do klubu malucha i powoli przyzwyczajać się do obecności innych dzieci i opiekunów.

Dużo klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przebywać w placówce kilka godzin, a opiekun nie płaci za cały dzień. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Należy pamiętać, że obydwa miejsca zostały stworzone z myślą o dzieciach, aby zagwarantować jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko z pewnością będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Surowe kryteria przyjęcia sprawiają, że pracują tam osoby, mające wiedzę na temat odpowiedniej opieki nad małymi dziećmi. Dziecko, które uczęszcza na zajęcia z pozostałymi dziećmi szybciej się rozwija i umie sobie poradzić z wieloma sytuacjami.