Czym jest pedagogika zabawy?

Dziecko to istota bardzo delikatna i podatna na wpływy innych. Proces emocjonalno – intelektualnego rozpoczyna się już niemal po przyjściu na świat. W trakcie rozwijania się dziecka, ważne jest, aby poznawał on różne sposoby spędzania wolnego czasu i formy zdobywania wiedzy. Jedną z tych form jest właśnie zabawa. Dorosłym często przypomina ona z beztroską, jednak warto popatrzeć na to z innej strony – dziecko przez zabawę poznaje nie tylko nową wiedzę i umiejętności,ale także również pracy w zespole i otaczającego go świata.

Czym jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo przekonywać do zabawy, ponieważ od razu wywołuje to u niego miłe wspomnienia i jest czymś miłym. Dlatego stosowanie rozrywki do edukacji jest najlepszym sposobem, aby przykuć skupienie. Pedagogika zabawy to metoda edukowania, która opiera się przede wszystkim na tym, żeby dziecko czuło się dobrze i swobodnie w trakcie trwania zabaw grupowych. Najważniejszym celem pedagogiki zabawy jest to, aby dzieci miały okazję rozwoju siebie i swoich zainteresowań w atmosferze wzajemnego zaufania i tolerancji. Nie ma tutaj znaczenia, kto ma ile lat i co potrafi, najważniejsze jest to, by tworzyć dobre relacje z innymi i czuć się dobrze.

Kluczowe reguły pedagogiki zabawy

Reguły którymi kieruje się pedagogika zabawy są bardzo proste i wszystkie wiążą się z mechanizmem działania tej metody. Chodzi przede wszystkim o:

brak współzawodnictwa – chodzi o to, żeby pomiędzy członkami zespołu była współpraca a także inicjatywa pomocy sobie nawzajem. Nie znajdziemy tu zwycięzców i przegranych, każdy działa tak, jak tylko umie najlepiej i to jest najistotniejsze

przedstawienia siebie i własnych emocji – to niezwykle pożądana zdolność, której w dzisiejszym świecie często brakuje. Najistotniejsze, by nie wstydzić się siebie i swoich emocji oraz jednoczesne zrozumienie uczuć drugiej osoby

swoboda wyboru – nie ma obowiązków i zakazów, można zachęcać, jednak ostatnia decyzja zawsze jest po stronie dziecka.

Gdzie możemy spodziewać stosowania metody pedagogiki zabawy?

Obecnie przeważająca większość przedszkoli i szkół w dużych miastach stosuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w metropoliach jak Wrocław czy Katowice, to miejsca, z których ofertą warto się zapoznać, jeśli chcemy, aby nasze dziecko było uczone wraz z regułami pedagogiki zabawy.