Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w przypadku bolących zębów lub różnorakich schorzeń jamy ustnej trzeba wybrać się do lekarza. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takich fachowców jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o idealny stan uzębienia. Wielu pacjentów regularnie zachodzi w głowę, czy z daną dolegliwością należy wybrać się do lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, jak również nakreślimy, w jakich wypadkach trzeba korzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, lecz zdaje się, że stosunkowo niewiele osób wie o dokładnych różnicach.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Przede wszystkim trzeba na samym początku zauważyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy dość drastycznie.

Denstysta

Zacznimy może od zawodu najbardziej popularnego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która zajmuje się leczeniem różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei jest specjalistą zajmującym się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z pewnego prostego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej złożonym wyzwaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W czym może pomóc chirurg stomatologiczny i w jakich sytuacjach warto się do niego wybrać?

Dobrze wiedzieć, że zakres prac wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego dentysty. W zakres jego oferty wchodzi przede wszystkim pozbywanie się zębów mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków zębowych, a także implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także lekarzem, do którego trzeba udać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki czy też jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) z pewnością będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na efektywne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całego wnętrza jamy ustnej.