Czy powinienem mieć konto firmowe?

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Można to wykonywać tylko za pomocą konta bankowego, ponieważ instytucje te przyjmują tylko transakcje bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że założenie rachunku firmowego jest niezbędne, aby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Z tego powodu większość przedsiębiorców po założeniu działalności gospodarczej udaje się do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednakże wiele przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto osobiste, żeby móc rozliczać się ze składek i podatków? Bez wątpienia konto firmowe jest sporym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, pozwala na stosunkowo bezproblemowe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę potrzebne jest zakładanie kolejnego, kiedy mamy już konto osobiste?

Czy przepisy nakładają obowiązek założenia konta firmowego?

Konto firmowe pozwala bezproblemowo zarządzać finansami firmy. Umożliwia także w miarę łatwe rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz. Można uznać, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać pieniądze, czy dokonywać transakcji kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma paragrafu, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, także aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wówczas podczas rejestracji firmy gospodarczej trzeba jedynie podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobry pomysł? 

Jak już wspomniano wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Jednakże należy zadać sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? Praktyka przedsiębiorców pokazuje, że to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim rachunku bankowym tworzy się bałagan, gdyż nie rozgranicza on transakcji firmowych i prywatnych. Może to rodzić spore problemy zwłaszcza w przypadku kontroli, przez urząd skarbowy. Wówczas przedsiębiorca musi wskazać, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oprócz tego jest to duże utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem a także finansami firmy. Wyjątkiem może być mikroprzedsiębiorstwo, którego jedynymi transakcjami są przelewy do US i ZUS. Należy jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami dokonuje się przy użyciu rachunku bankowego, którego numer został podany przy zakładaniu firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tej sytuacji jest wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT koniecznie powinni posiadać konto firmowe. Zwłaszcza, jeśli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. W takiej sytuacji trzeba upewnić się, czy numer bankowy płatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może znaleźć się tylko i wyłącznie konto firmowe. Przeoczenie tego obowiązku może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Jak wybrać najodpowiedniejsze konto bankowe?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co ułatwieniem dla przedsiębiorcy, z tego powodu naprawdę warto je założyć Jednakże oferta banków jest bardzo szeroka i trudno znaleźć najlepszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę szukając idealnego konta bankowego? Zapoznając się z ofertą banków warto kierować się tym samym, co w przypadku poszukiwania konta osobistego. Oczywiście wyjątkowo istotną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Stały, comiesięczny koszt może być sporym utrudnieniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w zdecydowanej większości przewiduje bezpłatne prowadzenie, to mimo wszystko należy być ostrożnym. Należy wziąć pod uwagę, że bezpłatne prowadzenie konta bankowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest koszt wyrobienia oraz utrzymania karty płatniczej. Często można używać karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najkorzystniejsze oferty zakładają brak ukrytych opłat. Mimo wszystko również w tej sytuacji może się to wiązać z pewnymi warunkami. Najczęściej jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy muszą wypłacić gotówkę, a nie mają czasu, aby iść się bezpośrednio do placówki. Dlatego należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Z całą pewnością podstawą przy posiadaniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie musi być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może za bardzo obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie szukać najlepszych ofert banków?

Banki zazwyczaj reklamują swoje usługi w mediach. Pomimo tego nie warto od razu decydować się na pierwszą lepszą ofertę jaką znajdziemy. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać rozmaite oferty banków w bardzo czytelny sposób. Ranking kont firmowych jest systematycznie aktualizowany, dlatego możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.