Czy branża IT skorzysta z Nowego Ładu?

Ostatnio tytuły dzienników informacyjnych zdominował Polski Ład. Wprowadzany przez rząd program ekonomiczny, znacznie wpłynie na portfele Polaków. Polski Ład ma być w zamyśle kontratakiem na konsekwencje pandemii COVID-19. Restrykcje związane z COVIDem mocno zachwiały wieloma sektorami. Jedną z dziedzin, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Okazja pracy zdalnej spowodowała, że IT się rozrosło. Pracowników przyciągają przede wszystkim niezłe zarobki i elastyczność. Ale Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Polski Ład, a praca w IT

Dobrze wyjść od tego, że program zaakceptowany przez władzę jest bardzo trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że mnogość interpretacji jest powalająca.

Kolejną ważną kwestią jest to, że wielu programistów pracuje na umowach B2B. Żeby  być na bieżąco niezbędne dla takiego pracownika jest profesjonalne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w obliczu tak dużych zmian. Rząd utrzymuje, że na Nowym Ładzie zyska ponad 90% obywateli.

Póki co wygląda na to, że branża IT będzie mogła być wliczona do tych estymacji. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Stawka taksacyjna dla informatyków ma wynieść 12%. Stanowi to zmianę na korzyść, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia dochodu.

Komu opłaci się Nowy Ład?

Co może dziwić najmniej muszą obawiać pracownicy zarabiający mniej niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który wiąże się z wyższym podatkiem do zapłaty. Mają też możliwość rozliczania się przez ryczałt. Ponadto przysługuje im ulga(i) IP Box.

Popyt w branży jest głównie na osoby z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wynagrodzenia. Powoduje to, że regularnie przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak zniżek przynosi to stratę wielkości 6% w skali roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie rosną. Obecnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy AI. To właśnie fachowcy specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych pensji.

Nowy Ład w IT – nie ogarniasz? Porozmawiaj z ekspertem

Więc. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Ważne aby w ciągłej karuzeli reform rozliczeniowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można samodzielnie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć fachowca do pomocy.

Działalność w rachunkowości pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) zdalnie i wymusza znajomość(i) wszelkich zmian.

Nawet w sieci możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W czasach połączeń mobilnych takie bariery odchodzą do lamusa. Księgowy z wybranego miejsca na świecie może nam pomóc w decyzji o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o jakichkolwiek nowościach w obrębie interesującego nas sektora. A te momentami wprowadzane są w sposób prawie niewidoczny.