Czy biura rachunkowe świadczą usługi doradcze?

Każde biuro rachunkowe różni się trochę ofertą. Bezsprzecznie są usługi, które znajdziemy w prawie każdym biurze księgowym i jest to przykładowo tworzenie i aktualizowanie ksiąg rachunkowych, lub przygotowywanie PITów. Czy w każdym biurze rachunkowym dostaniemy porady finansowe? Jakie analizy finansowe można dla przedsiębiorstwa przygotować? Co daje zatrudnienie biura rachunkowego w Grodzisku Mazowieckim przed kontrolą księgową?

Jakich porad finansowych możemy oczekiwać od biura rachunkowego?

W dzisiejszych czasach zawód księgowego nie polega jedynie na liczeniu podatków i prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Osoby prowadzące firmę polegają na biurze rachunkowym i bardzo często proszą o porady w sprawie zarządzania pieniędzmi. Księgowy, który zajmuje się robieniem sprawozdań finansowych i posiada wszelkie istotne dokumenty, bardzo dobrze wie na co firma może sobie pozwolić, a na co nie.

Istotny jest jednak przebieg wiadomości. Księgowy powinien posiadać wiedzę na temat kilku bazowych rzeczy, a jedną z najważniejszych jest budżet firmy i wszelkie planowane poczynania, takie jak rekrutowanie nowych specjalistów, spodziewane źródła finansowania i inne zmiany na tle finansowym w organizacji.

W trakcie kontroli księgowej sprawdzone mogą być wszelkie dowody księgowe, to czy są kompletne i poprawne. W takich momentach jeszcze istotniejsza jest możliwość zaufania księgowemu, któremu będzie można podać wszelkie szczegóły dotyczące firmy.

Na czym polega analiza finansowa?

Analiza finansowa najczęściej jest brana przez przedsiębiorstwa żeby ocenić właściwe finanse tej spółki. W trakcie analizy finansowej może pojawić się:

  • przygotowawcza analiza sprawozdawczości,
  • wstępna analiza źródeł kształtowania wyniku finansowego,
  • analiza wskaźnikowa,
  • modele analizy wskaźnikowej,
  • analizy przyczynowe.

Poprawna analiza finansowa stworzona jest na modelach oraz analizie przyczynowej. Jest to najbardziej miarodajna metoda szacowania finansów przedsiębiorstwa. Niestety najpopularniejsze i najłatwiej dostępne badanie przez wskaźniki nie jest tak bardzo precyzyjne. Właściwie wykonana analiza finansowa przedstawi faktyczną kondycję finansową i bezsprzecznie pomoże podczas podejmowania ważnych decyzji, które mają związek z zakresem działań oraz dalszym rozwojem przedsiębiorstwa.

Czym różnią się poszczególne rodzaje analiz finansowych?

Analizy finansowe wykonywane są żeby określić kondycję finansów w przedsiębiorstwie i jednym z ich rodzajów jest analiza, między innymi poprzez analizę bilansu. Za jej pomocą można zobaczyć strukturę majątkową i kapitałową przedsiębiorstwa. Celem tej analizy jest określenie i otrzymanie informacji na temat płynności finansowej i opracowanych trafnych ustaleniach inwestycyjnych w firmie.

Kolejny typ analiz to analiza wskaźnikowa, która jest niesamowicie popularna i szybka. W tej analizie księgowy wykorzystuje wskaźniki, które wyrażają relacje zachodzące między poszczególnymi danymi. Dane te księgowy musi wziąć ze sprawozdań finansowych i potrzebny jest w tym przypadku bilans i rachunek wyników. Zazwyczaj do określania finansów firmy wykorzystujemy takie wskaźniki jak:

  • płynność finansowa
  • zyskowność,
  • rentowność

Spotkać można się także z analizą przyczynową, która jest o wiele bardziej skomplikowanym sposobem, ale daje bardzo dobre wyniki. Jej zadaniem jest dowiedzenie się, jakie czynniki wpłynęły na powstanie sprawdzanego zjawiska. Poprzez analizę przyczynową możemy ustalić co wpływa na wzrost zysku a jakie czynniki ten wzrost hamują.

Źródło: Biuro rachunkowe z Grodziska Mazowieckiego