Czego obawia się student? Słów parę o ubezpieczeniach studenckich

Jesteś żakiem? Czy może dopiero wybierasz się na wyśnioną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka Cię wspaniały i intensywny czas wypełniony po brzegi nauką ciekawych rzeczy, poznawaniem nowych przyjaciół a może również podróży i wymian studenckich? Pośród tych wszystkich intensywnych wrażeń i doświadczeń pamiętaj o tym co najistotniejsze mianowicie o swoim zdrowiu. Przeczytaj by dowiedzieć się, jakie istnieją rodzaje ubezpieczeń dla studentów. Jak długo obowiązuje to ubezpieczenie i czy opłaca się kupić również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków? 

Ubezpieczenie na czas bycia uczniem – tyczy się też też osób studiujących?

Osoby studiujące,które mają pomiędzy 18 a 26 lat, obejmuje w dalszym ciągu ubezpieczenie zdrowotne podczas kontynuacji nauki. Ubezpieczenie studenckie poprzez NFZ jest konieczne i przebiega ubiegaćna dwa sposoby:

  1. za pośrednictwem uczelni
  2. przez członków familii, którzy pracują

Jeśli student nie posiada członka ,kto pracuje np. kiedy danego studenta rodzice nie żyją,lub nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia zgłosi takiego studenta do ubezpieczenia w ramach NFZ . Ważne kazuje się w tym wypadku tylko to aby zgłosić fak ten władzom uczelni. W wypadku kiedy pełnoletni żak pozostaje małżonkiem/małżonką, zgłaszającym studenta do NFZ może być też współmałżonek,który pracuje.

Kiedy żak nie może zostać ubezpieczona w ramach Narodowy Fundusz Zdrowia poprzez żadnego członka rodziny, może zgłosić go uczelnia, warunkiem jest tylko wyraźny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może korzystać przez cały czas nauki aż do czterech miesięcy od ich ukończenia. 

Istotne by wspomnieć o tym, że żacy, którzy przekroczyli 26 rok życia nie mogą  już korzystać z ubezpieczenia zgłaszanego przez rodzicieli lub opiekunów prawnych. W takim przypadku ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje uczelnia. Żeby z tego skorzystać wystarczy złożyć na uczelni dedykowany wniosek w tym celu.

NNW co to za ubezpieczenie i co powinno zawierać?

NNW to zabezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czas studiów jest zazwyczaj bardzo okresem zwiększonej intensywności,warto wtedy lepiej zadbać o zabezpieczenie swego zdrowia ,poprzez zakup nadprogramowej polisy. Polisa ta dla osoby studiującej jest ekstra zabezpieczeniem, które można dostosować do własnych potrzeb. Pełni ona wsparcie pieniężne w razie niepożądanego wypadku czy też przebywania w placówce medycznej. Polisę taką można wybrać indywidualnie czy też skorzystać z proponowanej przez uczelnię.

Trzeba tu wspomnieć,że polisa oferowana przez uczelnie jest ubezpieczeniem grupowym. Do plusów należy tutaj bardzo korzystna cena takiego ubezpieczenia, ale idzie to w parze z bardzo niską kwotą odszkodowań w razie wypadków. Z tego powodu jeśli jesteś bardziej narażony na niebezpieczeństwo wypadków przykładowo poprzez częste podróżowanie czy uprawianie ryzykownych rodzajów sportu jak przykładowo jazda konna, pomyśl o wykupieniu dodatkowej polisy, może się naprawdę przydać.

W Polsce są także ubezpieczenia oferujące łączenie NNW z ochroną w przypadku nastąpienia różnych chorób. Gdy pragniesz zapewnić dla siebie kompleksową ochronę może opłaci się pomyśleć nad taką opcją.

Czym są karty studenckie i w jakich przypadkach się przydają?

Karty studenckie posiadają wieloraki charakter co powoduje,że są szalenie popularne. Po pierwsze,jeśli płacimy za kartę studencką, dostajemy dostęp na cały rok do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla żaków. Taka karta jest pewnym zabezpieczeniem,nie gwarantuje jednak zabezpieczenia w wypadku wszelkich zdarzeń, które mogą Ci się przytrafić. jest trochę wariantów kart,które można dostosować do własnych upodobań przykładowo ubezpieczać Cię podczas uprawiania ryzykownych sportów, albo podczas wykonywania praktyk studenckich. Karty zapewniają dodatkową przydającą się funkcję a mianowicie, dzięki nim można korzystać  ze zniżek przykładowo z biletów na komunikację miejską czy kawiarni.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uczelnie próczubezpieczenia od następstw niebezpiecznych wypadków wymagają teżposiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Dokument ten jest potwierdzeniem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do skorzystania z opieki medycznej w ramach porozumieniakrajów członkowskich unii europejskiej w obszarze opieki zdrowotnej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Można to zrobić w wojewódzkim oddziale NFZ, po złożeniu wniosku. Teraz dokument ten można bez trudu wyrobić również online.

***

Wariantów ubezpieczeń dla studentów jest wiele. Opłaca się zapoznać się ze wszystkimi żeby wybrać coś odpowiedniego dla siebie i czuć się swobodnie i bezpiecznie podczas studiowania.